Sejm za wprowadzeniem mundurów dla weteranów walk o niepodległość

Weterani walk o niepodległość Polski, w tym żołnierze wyklęci, będą mieli prawo do otrzymania specjalnych, określonych przez Ministerstwo Obrony Narodowej, mundurów – zakłada projekt nowelizacji ustawy o kombatantach, który poparła sejmowa Komisja Obrony Narodowej.

Komisja zajęła się na środowym posiedzeniu rządowym projektem nowelizacji ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

„Ta inicjatywa to akt, który chcemy wpisać w całokształt funkcjonowania polskiego wojska, budowania tradycji, która ma formować zarówno współczesne kadry wojskowe – żołnierzy, oficerów – jak również pokazywać pewien ciąg historyczny tworzący panteon chwały, wsparcie ideowe i tradycji żołnierskiej naszej armii” – mówił na komisji podsekretarz stanu w MON Wojciech Fałkowski.

Jak zaznaczył podsekretarz, wnioskodawcy, chcąc uhonorować bohaterów, wzorowali się na działaniach podjętych przez II Rzeczpospolitą względem ostatnich żyjących powstańców styczniowych.

„Celem projektowanej regulacji prawnej jest podkreślenie, że państwo polskie uznaje i honoruje członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej przez specjalne ich potraktowanie. Chodzi o cały Korpus, a zatem zarówno żołnierzy wyklętych, niezłomnych, jak powstańców warszawskich, żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i żołnierzy Wojska Polskiego, którzy się przysłużyli odbudowie niepodległości” – powiedział Wojciech Fałkowski.

Zgodnie z projektem, Członek Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP otrzyma na własność bezpłatnie, jednorazowo mundur oraz prawo do noszenia go wraz z oznakami stopni wojskowych. Ubiór mundurowy będzie wydawany na wniosek członka Korpusu.

„Ten wniosek ma być złożony do wojskowego komendanta uzupełnień. Minister obrony narodowej określa w rozporządzeniu, będzie to zrobione bardzo szczegółowo, wzór ubioru oraz okoliczności i sposób jego noszenia, jak również konieczność zapewnienia praktycznego i estetycznego używania tego munduru zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet” – wyjaśniał podsekretarz stanu.

W myśl projektu wzięta ma być także pod uwagę konieczność odróżnienia ubioru mundurowego od umundurowania używanego w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

W projekcie zawarto też przepisy, które pozwolą szefowi Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych na niezwłoczne powiadamianie urzędów o pozbawieniu danych osób uprawnień kombatanckich. W projekcie wymieniono: „właściwy organ emerytalny lub rentowy, właściwą jednostkę wypłacającą uposażenie w stanie spoczynku lub uposażenie rodzinne oraz dowódcę jednostki budżetowej właściwego do wydania ubioru mundurowego”.

Wojciech Fałkowski zaznaczył, że inicjatywa została wcześniej uzgodniona i jest realizowana w porozumieniu z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

„Urząd ten będzie też weryfikował osoby uprawnione. Według naszych obecnych ocen uprawnionych jest ok. 3 tys. Chcielibyśmy bardzo, żeby ustawa mogła wejść w życie przed 1 marca, czyli przed Narodowym Dniem Pamięci <<Żołnierzy Wyklętych>>” – zaakcentował podsekretarz stanu.

Członkowie komisji poparli projekt wraz z zaproponowanymi przez sejmowe Biuro Legislacyjne poprawkami legislacyjno-redakcyjnymi. Przychylili się także do prośby Biura o udzielenie upoważnienia redakcyjnego w kwestii drobnych korekt językowych proponowanych przez językoznawców sejmowych. Posłem sprawozdawcą został Waldemar Andzel (PiS).

W sierpniu ub.r. Ministerstwo Obrony Narodowej podało, że głównym celem nowelizacji jest uhonorowanie żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Wprowadzenie umundurowania dla nich szef MON Antoni Macierewicz zapowiadał pod koniec lutego ub.r. Zaprezentowany wówczas projekt munduru żołnierza niezłomnego był wzorowany na przedwojennym mundurze oficerskim uzupełnionym m.in. o ryngraf: dla Polski centralnej – z Matką Boską Częstochowską, dla Polski wschodniej, kresowej – z Matką Boską Ostrobramską.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl