Wicepremier Piotr Gliński odpowiadał dziś w Sejmie na zarzuty PO i N

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński odpowiadał dziś w Sejmie na zarzuty Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej dot. kampanii ,,Sprawiedliwe sądy”. Polska Fundacja Narodowa prowadzi kampanię już tydzień.

Dziś posłowie Platformy zażądali wstrzymania transferów pieniędzy ze spółek Skarbu Państwa do Fundacji i zapowiedzieli, że będą wnioskować w trybie pilnym o posiedzenie sejmowej komisji skarbu w tej sprawie.

Zdaniem polityków tej partii fundacja przesyła pieniądze firmie, którą zarządzają ludzie powiązani z premier i organizują kampanię polityczną. Również według Nowoczesnej kampania jest organizowana ze środków publicznych, niezgodnie z prawem i jest formą finansowego wspierania PiS.

Wicepremier Piotr Gliński powiedział, że opozycja zakłamuje reformę sądownictwa, kampania nie jest finansowana ze środków publicznych, a fundacje mają prawo do autonomii.

– Nie jest to (…) kampania rządowa, partyjna. Jest to kampania prowadzona zgodnie z polskim prawem i zapisami statutowymi Polskiej Fundacji Narodowej. Ona się odwołuje do dwóch celów – z wielu z tej fundacji, a mianowicie: promocji ochrony wizerunku w RP oraz polskiej gospodarki – to nawet nie jest powiedziane gdzie – czy w Polsce czy za granicą. Chodzi o promocję ochrony wizerunku, musimy także często bronić wizerunek państwa polskiego tu w Polsce. W Polsce obowiązuje zasada autonomii fundacji wynikająca z art. 12 z ustawy o fundacjach, przejawiająca się tym, że organ nadzoru nie może ingerować bezpośrednio w działalność fundacji. Na tym polega demokracja, że mamy społeczeństwo obywatelskie, fundacje i organizacje pozarządowe – tłumaczył minister Piotr Gliński.

Relacja pomiędzy rządem a Polską Fundacją Narodową po jej ukonstytuowaniu polega jedynie na nadzorze ogólnym – wyjaśniał wicepremier. Dodał też, że nie zabrania się członkom partii politycznych uczestniczenia w takich czy innych organizacjach.

Kampania ws. sądów, zdaniem jej twórców, ma na celu wyjaśnienie polskiej i światowej opinii publicznej cel reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Misją powołanej latem ub. roku Polskiej Fundacji Narodowej jest budowa pozytywnego wizerunku Polski w kraju i za granicą.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl