fot. twitter.com/Platforma_org

PO zaprezentowało projekt ustawy „Czyste Ręce”

Platforma Obywatelska składa projekt ustawy „Czyste Ręce” i chce zwołania specjalnego posiedzenia Sejmu.

Projekt ustawy „Czyste ręce” przewiduje, że oświadczenia majątkowe będą musieli składać współmałżonkowie najważniejszych osób w państwie. Miałoby to dotyczyć małżonków prezydenta, premiera, ministrów rządu, a także członków prezydium Sejmu i Senatu.

Platforma Obywatelska chce, aby projekt był procedowany jak najszybciej. Grzegorz Schetyna domaga się zwołania nadprogramowego posiedzenia Sejmu. Inicjatywa PO to odpowiedź na wczorajszą publikację „Gazety Wyborczej”. Napisała ona, że szef rządu wraz z żoną w 2002 r. kupili 15 ha gruntów za 700 tys. zł od Kościoła we Wrocławiu. Wartość gruntu miała wielokrotnie wzrosnąć.

Pomysł PO krytycznie ocenia poseł Zbigniew Gryglas, wiceprezes koalicyjnej partii Porozumienie.

– Myślę, że to hipokryzja, bo PO miała na to bardzo wiele czasu. Oczywiście jest to pewnie jakieś posunięcie przedwyborcze. Nie widzę powodów, żeby zwoływać w tej sprawie posiedzenia Sejmu. Nad sprawą można się pochylić i zastanowić, chociaż pewnie jakieś granice ochrony prywatności istnieją – wskazuje Zbigniew Gryglas.

Wczoraj pełnomocnicy premiera oraz jego żony poinformowali, że złożony zostanie pozew wobec wydawcy gazety, który ujawniła rzekomo niejasne interesy Morawieckich.

Jednocześnie pojawia się coraz więcej wątpliwości dotyczących wiarygodności wyceny gruntu, jaki w 2002 roku zakupiło małżeństwo. Według ustaleń gazety ma on być warty obecnie 70 mln złotych.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj