fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Prof. P. Czarnek o planach PO ws. decentralizacji państwa: To rewolucja polegająca na dekompozycji państwa i rozbiciu Polski

Potrzebujemy stabilizacji, spokojnego zdroworozsądkowego rozwoju w ramach państwa jednolitego, a nie rewolucji, którą proponują ludzie z Platformy i ich eksperci – wskazał prof. Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski, podczas wtorkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Platforma Obywatelska popiera plan oderwania samorządów od władzy centralnej. Decentraliści nie tylko chcą likwidacji kuratoriów oświaty, ale domagają się np. własnej policji.

– To nie jest decentralizacja tylko dekompozycja państwa. W samym pojęciu „decentralizacji” nie ma nic złego. Decentralizacja polega na tym, że stosuje się w praktyce zasadę pomocniczości. To, co mogą zrobić niższe struktury, to nie powinny robić tego struktury wyższe, jest to na bazie katolickiej nauki społecznej. Natomiast to, co proponuje Platforma Obywatelska czy eksperci, którzy podobno dla PO wykonali prace programowe, to jest dekompozycja państwa. To jest uczynienie z państwa, które dzisiaj jest państwem jednolitym, państwa federalnego, a wręcz rozbicia dzielnicowego. W tych pomysłach brakuje jeszcze tylko tyle, żeby przekazać również obronę narodową do poszczególnych województw – mówił Przemysław Czarnek.

Wojewoda zwrócił uwagę, iż jest to działanie antypaństwowe. Dlaczego?

– Federacja – i luźne związki poszczególnych regionów w ramach jednego państwa – ma rację bytu tylko w tych państwach, gdzie mamy do czynienia z dużym zróżnicowaniem społecznym, narodowościowym, choćby w Szwajcarii są kantony niemieckie, francuskie, włoskie. Polska jest jednak krajem jednolitym narodowościowo. U nas federacja nie ma najmniejszego sensu, jest w ogóle nieracjonalna. Po co wprowadza się mocną federację? Po to, żeby doprowadzić do dekompozycji państwa (…). To rewolucja polegająca na dekompozycji państwa i rozbicia Polski niemalże na Polskę dzielnicową (…). Dekompozycja jest po to, aby zakonserwować swoją władzę tam, gdzie ją jeszcze posiadają. To działanie absolutnie szkodliwe dla państwa. My potrzebujemy stabilizacji, spokojnego zdroworozsądkowego rozwoju w ramach państwa jednolitego, a nie rewolucji, którą proponują ludzie z Platformy i ich eksperci – zaznaczył gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z prof. Przemysławem Czarnkiem z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj