B. Kempa: PO i prezes Rzepliński chcą wojny o TK

Wojny o Trybunał Konstytucyjny chce Platforma Obywatelska i prezes Andrzej Rzepliński – podkreśliła w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja minister Beata Kempa. W jej ocenie Platforma Obywatelska w swoich działaniach kieruje się bardziej interesem partyjnym, aniżeli dobrem Polski i Polaków.

Minister Beata Kempa – w rozmowie z o. Piotrem Dettlaffem CSsR – tłumaczyła, że zarówno wizyta sekretarza Rady Europy, jak i przyjazd do Polski wiceszefa Komisji Europejskiej są pokłosiem działalności Platformy Obywatelskiej, która poprzez ulicę i wpływy w UE próbuje dziś walczyć z naszym krajem.

To pokłosie działalności opozycji totalnej, czyli tego, co zapowiedział Polsce i Polakom Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. (…) Eskalacja walki z naszym krajem będzie za chwilę w Parlamencie Europejskim, gdzie dojdzie do dyskusji nad rezolucją w tej sprawie – wskazywała szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Beata Kempa wyraziła nadzieję, że Thorbjorn Jagland i Frans Timmermans wyjadą z Polski z prawdziwym rozeznaniem tego, co dzieje się w naszym kraju, przekonani o tym, że demokracja ma się u nas dobrze.

Mam trochę złe doświadczenia w związku z poprzednią wizytą komisarza ds. praw człowieka i obywatela. Otrzymał tutaj bardzo szczegółowe informacje. Nic na to nie wskazywało, a po zakończeniu wizyty, następnego dnia – nie przyjrzawszy się jeszcze nawet dokładnie dokumentom – wydał na konferencji prasowej bardzo polityczne oświadczenie – akcentowała minister.

Jak dodała, to polski parlament jest miejscem, w którym powinien zostać rozstrzygnięty spór o Trybunał Konstytucyjny. Wskazała, że pierwsze kroki w kierunku kompromisu podjął prezes Jarosław Kaczyński, który spotkał się z liderami wszystkich ugrupowań zasiadających w Sejmie.

Te rozmowy – z tego, co wiemy – były naprawdę dobre, obiecujące, bardzo spokojne. Tylko przewodniczący Grzegorz Schetyna, który podobno zachowywał się dość koncyliacyjnie na tym spotkaniu, gdy wyszedł, wydał komunikat, że – tak jak zrozumiałam – on na żaden konsensus nie pójdzie i nie wynosi niczego dobrego z tej rozmowy. To pokazuje, że w Platformie obowiązuje narracja i taktyka opozycji totalnej – dodała Beata Kempa.

Według minister, PO bardziej kieruje się w swoich działaniach interesem partyjnym niż interesem Polski. Zauważyła, że największa partia opozycyjna ma poważne kłopoty wewnętrzne. W jej ocenie rozmowy o kompromisie wokół TK poszły w dobrym kierunku.

Ponadto marszałek Marek Kuchciński powołał zespół ekspertów pod wodzą prof. Majchrowskiego. Ten zespół pracuje, zbiera się poza parlamentem, czyli tak, żeby być z dala od gorącego sporu politycznego – podkreśliła szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak mówiła, spór prawny dotyczący Trybunału zakończył się w Polsce w grudniu, gdy prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę naprawczą w tej sprawie. Niestosowanie się do zapisów ustawy przez prezesa Andrzeja Rzeplińskiego oraz zachowanie posłów Platformy Obywatelskiej – według Beaty Kempy – pokazuje, komu zależy na kontynuowaniu wojny o TK.

Pozostali uczestnicy sceny politycznej – myślę, że nie robili tego w sposób bardzo zachowawczy czy fałszywy – chcą dojść do porozumienia. Tak wynikało z wypowiedzi po spotkaniu u marszałka Kuchcińskiego, spotkaniu liderów partii – zaznaczyła minister.

W jej ocenie spór o Trybunał jest bardzo niebezpieczny, bo dotyczy organu umocowanego konstytucyjnie. Zagrożeniem dla demokracji – mówiła – jest zachowanie prezesa Rzeplińskiego, który włącza się w walkę polityczną w Polsce.

Całość rozmowy z minister Beatą Kempą, gościem poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia”, można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj