Rząd m.in. o specustawie dot. ŚDM oraz e-papierosach

Rząd zajmie się we wtorek m.in. projektem ustawy przygotowanej w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży i wizytą Ojca św. Franciszka w Polsce. Ministrowie pochylą się też nad przepisami wprowadzającymi zakaz sprzedaży e-papierosów osobom poniżej 18. roku życia.

W projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją wizyty w Polsce Ojca św. Franciszka oraz Światowych Dni Młodzieży (26-31 lipca) są m.in. zapisy dotyczące bezpieczeństwa, transportu, pomocy medycznej i zamówień publicznych.

Ponieważ do wydarzeń kościelnych nie ma zastosowania ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych, do projektu przeniesiono m.in. niektóre regulacje z tej właśnie ustawy, m.in. kwestie dotyczące bezpieczeństwa, szczególne uprawnienia funkcjonariuszy, np. do sprawdzania wolontariuszy ŚDM. Projekt zakłada też przyznanie służbom szczególnych uprawnień w zakresie gromadzenia i przetwarzania danych o osobach stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Ministrowie zajmą się także projektem nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, który wdraża dyrektywę unijną z kwietnia 2014 r. dotyczącą produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych i wyrobów powiązanych. Poprzednia dyrektywa z maja 2001 r. traci moc w maju br.

Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu sprzedawania e-papierosów młodzieży poniżej 18. roku życia. W miejscach sprzedaży będą musiały pojawić się ostrzeżenia tekstowe, tak jak w przypadku „tradycyjnych” wyrobów tytoniowych. Ograniczone mają też zostać miejsca palenia elektronicznych papierosów.

Rada Ministrów rozpatrzy także projekt zmian w ustawach o CIT i PIT, który zakłada, że firmy, które płatności powyżej 15 tys. zł będą dokonywać gotówką, a nie przelewem bankowym nie będą mogły zaliczyć ich do kosztów uzyskania przychodu.

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej w obecnym brzmieniu nakazuje dokonywanie płatności między przedsiębiorcami – powyżej 15 tys. euro – za pośrednictwem rachunku bankowego. Za łamanie tego nakazu nie grozi jednak żadna kara.

Rząd ma także przyjąć stanowisko, które zostanie przedstawione przez ambasadora RP przy NATO podczas Rady Północnoatlantyckiej poświęconej ćwiczeniu NATO CMX16, które odbędzie się od 9 do 16 marca. Jest to aplikacyjne ćwiczenie zarządzania kryzysowego, podczas którego Sojusz Północnoatlantycki będzie sprawdzał procedury podejmowania decyzji na poziomie strategicznym i polityczno-militarnym. W CMX16 będzie uczestniczył cywilny i wojskowy personel w państwach członkowskich, kwaterze głównej i dowództwach strategicznych NATO.

Rząd ma ponadto przyjąć, przygotowany przez MSWiA, projekt uchwały w sprawie „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 – 2017”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl