Zespół KEP – chrońmy genom człowieka

Ochrona genomu człowieka to nasze zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń Polaków – napisali w swoim stanowisku eksperci Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych [więcej].

Gremium pod przewodnictwem ks. abp. Henryka Hosera wskazuje na konieczność rozpoczęcia przez parlament prac nad pełną ochroną genomu człowieka w Polsce.

W dokumencie eksperci napisali, że sposób realizacji marzenia o posiadaniu potomstwa nie może się wiązać z manipulacją osobą ludzką w najwcześniejszym stadium jej biologicznego rozwoju i odzieraniem dziecka z godności.

W swoim stanowisku zespół zwrócił także uwagę na szkodliwość procedury sztucznej reprodukcji i podkreślił, że najnowsze i wspaniałe zdobycze współczesnej biotechnologii nie mogą nigdy być wykorzystywane przeciw człowiekowi.

Należy dołożyć wszelkich starań w celu ochrony człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci – mówi ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP.

– Eksperci przypominają, że budzi zaniepokojenie fakt, iż istotny dla ukształtowania tożsamości człowieka i niezwykle złożony system biologiczny, jakim jest genom człowieka, nie podlega w Polsce ochronie prawnej. Zespół ekspertów zwraca uwagę na niezwykle ważną kwestię ochrony prawnej ludzkiego genomu, który stanowi dziedzictwo ludzkości. Ochrona genomu człowieka to w istocie nasze zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń Polaków. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby człowiek był chroniony od poczęcia do naturalnej śmierci – zaznacza ks. Profesor.

Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych to organ, który zajmuje się monitorowaniem procesów legislacyjnych i wyrażaniem opinii Kościoła na tematy bioetyczne. Jest również głosem dyskusji w sferze publicznej na ten temat. W Zespole zasiadają księża biskupi, osoby duchowne i inni wybitni eksperci z zakresu ginekologii, genetyki i prawa.

RIRM

drukuj