Zespół KEP pomaga na Ukrainie

Drugiego dnia wizyty na Ukrainie przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie KEP z Mariupola udał się do Zaporoża. Ks. Leszek Kryża w rozmowie z redakcją informacyjną Radia Maryja  powiedział, że mimo trudnych warunków, wszędzie widać chęć niesienia sobie pomocy.

Wierni konkatedry diecezji Charkowsko–Zaporowskiej wraz z duchowieństwem zorganizowali różne formy pomocy mieszkańcom oraz uchodźcom. W samym Zaporożu, według oficjalnych danych, jest 75 tys. uchodźców.

W tej chwili parafia katedralna zajmuje się głównie pomocą dla uchodźców. Tam każdego dnia gotowane są posiłki. Zajmują się tym bracia albertyni, którzy przybyli do tej parafii. Oprócz tego udzielana jest także pomoc doraźna. Pani, która się tym zajmuje, mówi, że są takie dni, kiedy przychodzi ponad 200 osób. Jest to pomoc bardzo konkretna, materialna. Na każde dziecko przydzielone jest 500 hrywien, to jest mniej więcej ok. 70 zł. Taka pomoc dla wielu z tych ludzi jest naprawdę czymś bardzo ważnym. Za te 70 zł oni muszą przeżyć niekiedy kilka tygodni – powiedział ks. Kryża.

Mieszkańcy z Mariupola oraz Zaporoża, z którymi rozmawiał ks. Kryża dziękują Kościołowi i wiernym w Polsce za wsparcie duchowe i materialne.

RIRM

drukuj