OBWE: nowy dokument ws. Ukrainy

Trójstronna grupa kontaktowa (OBWE, Ukraina, Rosja) przygotowała nowy dokument ws. Ukrainy i liczy na jego podpisanie w sobotę – poinformował w sobotę przedstawiciel OBWE państwową białoruską agencję BiełTA. 

W dokumencie, który został przygotowany w ostatecznej wersji w piątek, przewidziano konkretne posunięcia, które powinny zapewnić realizację podstawowych kroków zmierzających do deeskalacji konfliktu.

OBWE podkreśla, że trójstronna grupa kontaktowa jest gotowa przybyć do Mińska w sobotę, aby przeprowadzić nową rundę konsultacji i zatwierdzić osiągnięte uzgodnienia z sygnatariuszami podpisanych w Mińsku 5 i 19 września memorandum i protokołu.

Trójstronna grupa kontaktowa, w skład której wchodzą b. prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, ambasador Rosji w Kijowie Michaił Zurabow i wysłanniczka OBWE Heidi Tagliavini, spotkała się w czwartek z prezydentem Petro Poroszenką.

OBWE wydała w piątek wieczorem komunikat, w którym podkreślono, że przedstawiciele grupy wychodzą z założenia, iż należy osiągnąć takie rezultaty praktyczne, jak zawarcie wiążącego porozumienia o natychmiastowym zawieszeniu broni i wycofaniu broni ciężkiej od linii starć, tak jak to było przewidziane w memorandum z 19 września.

Należy także zapewnić możliwość dostarczania w objęte konfliktem rejony obwodów donieckiego i ługańskiego artykułów pierwszej potrzeby oraz pomocy humanitarnej, a także osiągnąć rzeczywiste postępy w zwalnianiu jeńców. Chodzi także o znajdującą się w rosyjskim areszcie ukraińską pilotkę wojskową i deputowaną do ukraińskiego parlamentu Nadiję Sawczenko, oskarżoną o współudział w zabójstwie rosyjskich dziennikarzy.

Dokument, który może być podpisany jutro, zawiera listę konkretnych kroków mających prowadzić do realizacji tych podstawowych celów w celu deeskalacji sytuacji – podkreśliła OBWE w oświadczeniu.

W piątek nie doszło do spotkania grupy kontaktowej w Mińsku. Do stolicy Białorusi przyjechali wprawdzie przedstawiciele prorosyjskich separatystów z Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej (DRL) Denys Puszylin i Władysław Dejny, ale Ukraina po raz kolejny podkreśliła, że rozmowy możliwe są tylko z osobami, które podpisały jesienią w Mińsku protokół i memorandum, czyli z przywódcami obu republik Ołeksandrem Zacharczenką oraz Igorem Płotnickim.

Kuczma powiedział w piątek, że trójstronne spotkanie grupy w Mińsku może odbyć się w sobotę. „Nasz wyjazd przewiduje się jutro. Póki co, zamierzamy rano pojechać” – powiedział Kuczma dziennikarzom w Kijowie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl