Ukraińcy masowo napływają przez Polskę do UE

Od niedzieli blisko 3 tysiące Ukraińców przekroczyło granicę Unii Europejskiej bez wiz. Zgodnie z obowiązującym od 11 czerwca ruchem bezwizowym,  obywatele Ukrainy posiadający paszporty biometryczne mogą wjechać na teren Wspólnoty z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii bez wizy na 90 dni – w ciągu pół roku – w celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych.

Decyzja o wprowadzeniu ruchu bezwizowego pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską została podjęta przez Radę Unii Europejskiej 11 maja, a zatwierdzona przez Parlament Europejski 6 kwietnia.

Zniesienie obowiązku wizowego oznacza dla Ukraińców możliwość wjazdu do krajów członkowskich z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii bez wizy na 90 dni w ciągu pół roku – w celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych.

Liberalizacja przepisów znoszących obowiązek wizowy nie oznacza jednak zwolnienia z konieczności spełnienia pozostałych warunków wjazdu określonych w Kodeksie Granicznym Schengen.

Obywatele Ukrainy muszą nie tylko mieć ważny paszport biometryczny, lecz także uzasadnić cel i warunki planowanego pobytu, dysponować wymaganymi środkami finansowymi oraz mieć ubezpieczenie.

PAP/TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl