fot. flickr.com

Europarlament: debata nt. rosyjskiego embarga

W poniedziałek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się debata na temat wpływu rosyjskiego embarga na sytuację międzynarodowych przewoźników drogowych. Spotkanie zainicjował Tomasz Poręba, wiceprzewodniczący Komisji Transportu i Turystyki.

Europoseł informuje, że dotychczasowe straty polskich przewoźników z tytułu wprowadzonego embarga liczone są w dziesiątkach milionów. Tylko w okresie od sierpnia do listopada straty firm transportowych sięgnęły 48 mln euro – przypomina eurodeputowany.

Polityk wskazuje, że Rosja utrudnia, a nawet uniemożliwia, także tranzyt do innych państw. Wprowadzane są dodatkowe opłaty gwarancyjne i niestandardowe wymogi.

– Sprawa wymaga jak najszybszej reakcji ze strony Komisji Europejskiej, która powinna pomóc w złagodzeniu skutków rosyjskich ograniczeń. Obecnie przewoźnicy drogowi są w niezwykle trudnej sytuacji, bo z jednej strony ich działalność ogranicza rosyjskie embargo, a z drugiej mamy ostatnie decyzje rządu Niemiec w sprawie płacy minimalnej –powiedział Tomasz Poręba.

Polska nie jest jedynym krajem, który dotkliwie odczuwa skutki rosyjskiego embarga. Uderza ono również w firmy transportowe m.in. z Litwy, Łotwy i Grecji.

EKR/RIRM

drukuj