fot. PAP/EPA

Taśmy, komisje śledcze, zarzuty o prorosyjskość i zajmowanie wyborców tematami zastępczymi – brudna kampania rządzącej koalicji wobec PiS

Koalicja rządząca w kampanii do Parlamentu Europejskiego sięga po taśmy, komisje śledcze i bezpodstawne zarzuty o rosyjskich wpływach w Prawie i Sprawiedliwości. Jednocześnie odwraca uwagę od swoich błędów popełnionych w przeszłości.  

Do wyborów europejskich zostało 12 dni. Koalicja rządząca na tej ostatniej prostej zarzuca wyborców tematami, które mają uderzyć w opozycję. We wtorek przed komisją śledzą ds. afery wizowej ma stanąć Daniel Obajtek. Szef komisji, poseł Michał Szczerba, przekonuje, że były prezes Orlenu unika konfrontacji ukrywając się za granicą. Tymczasem do Daniela Obajtka nie dotarło wezwanie – mówił były premier, Mateusz Morawiecki.

– Awizo do pana Daniela Obajtka nie zostało skutecznie dostarczone, zgodnie z przepisami – stwierdził Mateusz Morawiecki. 

Daniel Obajtek jest w Polsce. Prowadzi kampanię na Podkarpaciu. Wezwanie przed komisję uznaje za element politycznej walki na kilka dni przed wyborami.

„Nie będę małpą w cyrku Michała Szczerby. Nie dam sobie zrobić na mnie kampanii, która i tak w wydaniu KO jest beznadziejna. Z wizami mam tyle wspólnego co z pyłem na Marsie” – napisał na portalu X Daniel Obajtek.

Na chwilę przed wyborami światło dzienne ujrzały nielegalne nagrania byłego wiceministra sprawiedliwości, Marcina Romanowskiego. Taśmy przekazał mediom były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości, Tomasz Mraz, od dawna współpracujący z Romanem Giertychem. W sprawie nagrań grzmi Radosław Sikorski.

– Te taśmy są szokujące, bo potwierdzają to, co wielu z nas podejrzewało, że Fundusz Sprawiedliwości był używany jak skarbonka partyjna Solidarnej Polski – zaznaczył Radosław Sikorski.

Jednak kiedy jego taśmami z restauracji „Sowa i Przyjaciele” żyła cała Polska, to Radosław Sikorski podkreślał, że nagrania są nielegalne, groził nawet pozwami za ich przytaczanie. Nawet po latach krytykował ich publikacje.

– Służbowe kolacje też powinny się cieszyć prawem do prywatności – przekonywał Radosław Sikorski w 2018 roku w wywiadzie dla Onetu.

Roman Giertych – ówczesny pełnomocnik Radosława Sikorskiego – nie skupiał się na treści taśmy z „Sowy i Przyjaciół”, ale na tym, jak powstały.

„Nie wierzę, żeby w Polsce ktoś nagrywał polityków i żeby to nie wypłynęło bez udziału zorganizowanej grupy albo zorganizowanych służb specjalnych” – mówił w 2014 roku Roman Giertych.

To nie wszystko, czym rządzący uderzają w przeciwników politycznych w kampanii. Cały czas wmawiają wyborcom, że PiS równa się Rosja. Prym wiedzie w tym premier Donald Tusk.

– Jeśli taki Macierewicz był ministrem obrony narodowej, podejmował decyzje, które de facto rozbrajały polską armię, i był cały czas holowany przez czołówkę PiS, cały czas chroniony, to już nie jest ani przypadek, ani zwykła głupota – stwierdził Donald Tusk.   

Przez ostatnie osiem lat Polska uniezależniała się od Rosji gospodarczo, pomoc dla Ukrainy wyniosła miliardy euro. Polityka premiera Tuska wbrew faktom ma być skuteczna doraźnie, na wybory europejskie, a jej skutki są niebezpieczne dla państwa – podkreślił Maciej Wąsik.

– Donald Tusk idzie takim scenariuszem, których chyba wymarzył sobie Putin, żeby Polskę podzielić na dwie części. On ten proces realizuje, on ten proces zaczął już bardzo dawno – wskazał Maciej Wąsik. 

Socjolog dr Jakub Koper zwrócił uwagę, że Donald Tusk chce odwrócić uwagę od swojej, uległej wobec Rosji, polityki w czasie pierwszych rządów.

– Mówił, że chcemy Rosji taką, jaka ona jest. A w tym czasie co robił Putin? Mordował za pomocą swoich wojsk niewinnych ludzi – zaznaczył dr Jakub Koper.

Radosław Sikorski, ówczesny minister spraw zagranicznych, zapraszał Siergieja Ławrowa, szefa rosyjskiej dyplomacji, na odprawę polskich ambasadorów, ówczesne szefostwo SKW biesiadowało z przedstawicielami FSB,  a Donald Tusk rozważał sprzedaż Lotosu putinowskiej Rosji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl