Tusk spotka się dziś z Obamą

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk w Waszyngtonie spotka się dziś z prezydentem USA Barackiem Obamą. Z tego spotkania ma popłynąć przesłanie, że Zachód jest zgodny w obliczu konfliktu na Ukrainie i polityki Rosji.

Główne tematy wizyty to kryzys na Ukrainie i polityka wobec Rosji. Kolejne to walka z dżihadystami z Państwa Islamskiego, negocjacje na temat umowy o partnerstwie handlowym i inwestycyjnym między UE, a USA.

Rozmowy mają też dotyczyć sytuacji gospodarczej i bezpieczeństwa energetycznego, w tym możliwości eksportu gazu skroplonego z USA do UE.

Nie wiadomo czy prezydent USA poruszy sprawę ewentualnych dostaw broni na Ukrainę. Choć tematy są ważne to ta wizyta ma raczej charakter protokolarny – mówi europoseł Karol Karski.

– Trudno o to, żeby to spotkanie przyniosło jakieś nowe rozwiązania – to z resztą jakby nie ten szczebel polityczny, który miałby w tych sprawach decydować – chodzi mi o stronę Unii Europejskiej; funkcja przewodniczącego Rady Europejskiej jest bardziej protokolarna. W tej chwili te rozmowy będą oczywiście dotyczyły kwestii najważniejszych w relacjach między USA a UE. Natomiast wszelkiego rodzaju decyzje mogą zapadać nie między prezydentem USA a przewodniczącym RE, ale między prezydentem Stanów Zjednoczonych i Kongresem a Radą Europejską jako całością – stwierdza Karol Karski.

Kontrowersje dot.  jedności UE ws. Rosji budzą niedawne wypowiedzi premiera Węgier Viktora Orbana po wizycie prezydenta Rosji w Budapeszcie.

Według ekspertów także nowy lewicowy rząd Grecji jest bardziej przychylny wobec Rosji. Z kolei Cypr zawarł pod koniec lutego szereg porozumień o współpracy gospodarczej i wojskowej z Rosją.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl