fot. PAP/EPA

Grecja: referendum w sprawie reform?

Minister finansów Grecji Janis Warufakis dopuszcza możliwość przeprowadzenia referendum lub wcześniejszych wyborów parlamentarnych, jeśli partnerzy ze strefy euro odrzucą plany greckiego rządu w sprawie spłaty zadłużenia i aktywizowania gospodarki.

W ubiegłym miesiącu rząd w Atenach osiągnął tymczasowe porozumienie ze swoimi kredytodawcami, zyskując do końca kwietnia czas na zadeklarowanie, jakich reform chce dokonać w zamian za kontynuowanie pomocy. Ministrowie finansów państw strefy euro spotkają się w poniedziałek w Brukseli, by dyskutować nad wysłanym do nich przez Grecję w ubiegłym tygodniu liście, prezentującym obiecywane reformy.

Jak pisze Reuters, większość Greków nie chce wyjścia ze strefy euro, ale dwie trzecie popiera także twarde stanowisko rządu w sprawie renegocjacji warunków pakietu pomocowego.

Warufakis wyraził wobec włoskiego dziennika opinię, że utrzymująca się na poziomie ponad 40 proc. popularność rządu Tsiprasa świadczy o powszechnym poparciu dla jego „walki z establishmentem, który twierdzi, iż ratuje Grecję składając wszystko na barki ubogich”.

Były premier Grecji Antonis Samaras, który obecnie kieruje będącą najsilniejszym ugrupowaniem opozycyjnym partią Nowa Demokracja, określił ewentualne referendum jako „krok w bardzo złym kierunku”, pozwalający rządowi zrzucić ciążące na nim obowiązki.

PAP/RIRM

drukuj