fot. PAP/EPA

Europa walczy z pożarami

Europę trawią pożary. Żywioł nawiedził Hiszpanię, Rumunię oraz Grecję. Wiele hektarów lasów zostało spustoszonych.

Ogromny pożar górskich lasów pustoszy grecką wyspę Lesbos na Morzu Egejskim. Konieczna była ewakuacja dwóch wiosek. Kataklizmy występują również w zachodniej części Peloponezu i na północy Grecji.

Odwróciliśmy się i nagle zdaliśmy sobie sprawę, że jesteśmy w pułapce. Wszyscy pobiegliśmy nad morze, wspięliśmy się na dmuchane zabawki, siedzieliśmy i obserwowaliśmy z daleka aż nadjechał wóz strażacki, a my wyszliśmy i pomogliśmy uratować, co się dało – opowiadał jeden z Greków.

– Przybyliśmy łodzią. Z moim bratem staraliśmy się pomóc, jak tylko mogliśmy. Znaleźliśmy kilku ludzi na plaży i zabraliśmy ich do straży przybrzeżnej, gdzie byli bezpieczni – powiedziała osoba niosąca pomoc poszkodowanym.

Temperatury w Grecji sięgały 40 stopni. W ubiegłym roku pożary spustoszyły około 121 tys. hektarów lasów w całym kraju. Wówczas lato w tym kraju było najgorętsze od 30 lat.

Od ponad tygodnia pożary nawiedzają także Hiszpanię. Płoną lasy i łąki w prowincji Zamora na północnym zachodzie. Według danych z soboty tylko w tej prowincji kataklizm zniszczył już ponad 36 tys. hektarów lasów i nieużytków rolnych. To największy pożar, jaki do tej pory pojawił się w Hiszpanii.

– Wiele z dużych pożarów jest spowodowanych przez fale upałów i w konsekwencji przez kryzys klimatyczny. Uważam, że kryzys klimatyczny jest śmiertelny, ale jeszcze bardziej śmiercionośna jest ignorancja i zaprzeczenie – powiedział premier Hiszpanii, Pedro Sanchez.

Największe pożary – poza Kastylią i Leonem – występują na Wyspach Kanaryjskich oraz w Andaluzji. Strażacy walczący z żywiołem mieli trudności z ukryciem się przed gęstym dymem. Według ostatnich danych w skutek pożarów w Hiszpanii śmierć poniosły dwie osoby.

Także w Rumunii szaleją pożary. Z powodu tropikalnych upałów i zatruć dymem wiele osób potrzebuje pomocy medycznej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl