Sondaż: Proniepodległościowe partie w Katalonii zdają się tracić poparcie

Proniepodległościowe partie w Katalonii zdają się tracić poparcie – głosi sondaż opublikowany w niedzielę w dzienniku „El Mundo”. Ich nieco słabsze notowania wobec przeciwników secesji wskazują, że walka przed wyborami do katalońskiego parlamentu w grudniu będzie zażarta.

Z sondażu opinii Sigma Dos wynika, że proniepodległościowe ugrupowania mogą liczyć łącznie na 42,5 proc. poparcia, podczas gdy przeciwnicy secesji na 43,4 proc.

Badanie opublikował hiszpański dziennik „El Mundo”, który sprzeciwia się oderwaniu Katalonii od Hiszpanii – zwraca uwagę agencja Reutera. Ankieta została przeprowadzona na grupie około tysiąca osób od poniedziałku do czwartku, czyli jeszcze zanim kataloński parlament przyjął w tajnym głosowaniu rezolucję w sprawie utworzenia „Republiki Katalonii jako niezależnego i suwerennego państwa”. Rezolucja katalońskiego parlamentu nie określa terminu proklamowania niepodległości.

W następstwie tego głosowania hiszpański Senat zatwierdził artykuł 155. konstytucji, który ogranicza autonomię regionu. Premier Hiszpanii Mariano Rajoy ogłosił, że ministerstwa w centralnym rządzie mają przejąć uprawnienia katalońskiej administracji, a 21 grudnia odbędą się w Katalonii wybory. Tymczasem regionalny rząd Katalonii nie uważa się za zdymisjonowany i zamierza działać nadal.

PAP/RIRM

drukuj