fot. twitter.com

Nowy przewodniczący Episkopatu Hiszpanii

W Madrycie trwa wiosenna sesja plenarna Episkopatu Hiszpanii. Księża biskupi wybrali nowego przewodniczącego według odnowionych statutów, które zostały zatwierdzone przez Stolicę Apostolską. Został nim 73-letni ks. kard. Juan José Omella z Barcelony.

W 2016 r. Konferencja Episkopatu Hiszpanii obchodziła pięćdziesięciolecie swojego powstania i działalności. Był to dobry moment, aby odnowić jej statuty. Nowe, już zatwierdzone przez Stolicę Apostolską, przewidują m.in. większą reprezentatywność terytorialną oraz zmniejszenie liczby komisji i sekretariatów. Celem odnowionych statutów jest przede wszystkim zwiększenie skuteczności i sprawności działania Konferencji Episkopatu. Mają one również charakter misyjny.

„Wymiar misyjny jest istotny w reformie Kurii rzymskiej, ale także statutów naszej Konferencji” – podkreślił ks. kard. Ricardo Blázquez.

Dotychczasowy przewodniczący Episkopatu wyraził zadowolenie z zatwierdzenia planu formacyjnego kapłanów w Hiszpanii.

„Charakter wspólnotowy i misyjny sens posługi przyszłego kapłana przenikają całą drogę formacyjną kandydata, który staje się darem dla Pana i Kościoła w służbie ludzkości, co jest istotną treścią miłości duszpasterskiej” – powiedział ks. kard. Blázquez.

W obradach po raz pierwszy bierze udział nowy nuncjusz ks. abp Bernardito Auza.

„W społeczeństwie nie szukamy przywilejów, ale też nie akceptujemy dyskryminacji. W tych aspektach, które dotykają dobra wszystkich, zawsze jest miejsce na dialog tej Konferencji z państwem i z tymi instytucjami, które troszczą się i decydują o wspólnym dobru. Kościół pragnie jedynie przestrzeni, która zagwarantowałaby wolność, by głosić i żyć Ewangelią” – podkreślił nuncjusz apostolski w Hiszpanii.

Obrady Episkopatu zakończą się w piątek 6 marca.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj