Ponad 20 osób zginęło w pożarach w Portugalii i Hiszpanii

W trwających od niedzielnego wieczora na Półwyspie Iberyjskim pożarach zginęło w Portugalii co najmniej 20 osób, a w Hiszpanii – trzy. Kilkaset osób zostało w ostatnich godzinach ewakuowanych z uwagi na zbliżający się do ich domostw ogień.

Choć portugalskie służby wciąż nie mają pełnych danych dotyczących ofiar, to lizboński dziennik “Correio da Manha” oszacował, że od niedzieli w kraju zginęło w pożarach co najmniej 20 osób. Najwięcej ofiar śmiertelnych jest w dystrykcie Viseu, w środkowej Portugalii. Liczba rannych w całym kraju przekracza 200.

Kilkaset pożarów w poniedziałek rano trwało niemal we wszystkich regionach Portugalii. Walkę z żywiołem utrudnia silny wiatr oraz wysoka temperatura powietrza przekraczająca 30 stopni C.

Z danych portugalskiej obrony cywilnej wynika, że z pożarem walczyło w poniedziałek rano ponad 6 tys. strażaków, wspieranych przez 1800 pojazdów gaśniczych. W samą tylko niedzielę zanotowano Portugalii największą w ciągu jednego dnia liczbę pożarów w tym roku – 440.

Jedną z gmin, która najbardziej ucierpiała w rejonie stołecznej aglomeracji jest Encarnacao, gdzie w niedzielę w nocy wybuchło pięć pożarów.

„Nad ranem strażakom udało się opanować sytuację. Choć wciąż kilka dróg jest zamkniętych, to nie ma już zagrożenia dla miejscowej ludności. W powietrzu jedynie unosi się swąd spalenizny, a niebo zasnute jest dymem” – powiedziała PAP Teresa Vieira z urzędu gminy w Encarnacao.

W poniedziałek przed południem w Portugalii zamkniętych było kilkadziesiąt dróg, w tym najwięcej w dystryktach Coimbra, Viseu, Guarda i Castelo Branco. Łącznie ewakuowano tam od niedzielnego wieczora kilkaset osób.

Bardzo trudna sytuacja panuje również po hiszpańskiej stronie granicy. Najbardziej dotknięta żywiołem jest Galicia, północno-zachodni region kraju, gdzie w efekcie pożarów zginęły trzy osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych.

W tym roku doszło w Portugalii do wielu pożarów. Najtragiczniejszy wybuchł 17 czerwca w gminie Pedrogao Grande, w dystrykcie Leiria, zabijając łącznie 64 osoby i raniąc ponad 230. Żywioł szybko rozprzestrzenił się na sąsiednie gminy. W kolejnych czterech dniach objął dwa sąsiednie dystrykty: Castelo Branco i Coimbra, niszcząc łącznie ponad 29 tys. hektarów lasów i terenów uprawnych.

Tragedia w Pedrogao Grande ujawniła nie tylko braki przy prowadzeniu akcji ratowniczej, ale także zaniedbania w prewencji przeciwpożarowej, m.in. brak polityki sadzenia i czyszczenia lasów. Śledztwo wykazało również niewydolność systemu ostrzegania, który kosztował Lizbonę 500 mln euro. Błędy w jego funkcjonowaniu potwierdziły władze obrony cywilnej, a opozycja parlamentarna zażądała dymisji szefowej MSW.

Do soboty na terenie Portugalii spłonęła w tym roku największa od 2005 roku powierzchnia lasów i terenów uprawnych, przekraczająca 230 tys. hektarów. W efekcie licznych pożarów zginęła też rekordowa liczba osób, która przekracza już 90.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl