fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Madryt: klinika zapłaci karę za odmówienie lesbijce in vitro

Jedna z madryckich klinik, która odmówiła lesbijce procedury in vitro, ma zapłacić odszkodowanie w wysokości 5 tys. euro. Tak orzekł tamtejszy sąd, który uznał, że wobec kobiety dopuszczono się dyskryminacji ze względu na orientację seksualną.

Klinika zapowiedziała apelację, powołując się na zarządzenie rządu centralnego. W myśl przepisów, państwowy ubezpieczyciel zdrowotny ma zakaz finansowania sztucznego zapłodnienia samotnych kobiet bądź lesbijek. Sąd uznał jednak,  że zakaz dyskryminacji ma pierwszeństwo przed zarządzeniem.

Jacek Kotula, szef Stowarzyszenia Contra In Vitro, spodziewa się, że takich przypadków będzie coraz więcej.

– Jeśli powiedzieliśmy „A”, to teraz będzie coraz więcej roszczeń dotyczących spraw in vitro, także w polskim prawie. To mnie szczerze mówiąc nie dziwi, dlatego że zło jest krzykliwe, umie sobie poradzić. Homoseksualiści obstawieni są w sądach poprzez różnego rodzaju liberalnych sędziów, dlatego oni będą takie sprawy wygrywać. Będą stwarzać precedensy i później inne państwa i wyroki trybunałów europejskich będą się powoływać na te precedensy – zwraca uwagę Jacek Kotula.

Na karę 5 tys. euro ma się także złożyć resort zdrowia madryckiego regionu autonomicznego.

RIRM

drukuj