fot. twitter.com/zbigniewkuzmiuk

Z. Kuźmiuk: Agencje ratingowe na wyścigi podwyższają poziom wzrostu polskiego PKB

Wcześniejsze decyzje z przełomu roku i końcówki poprzedniego niestety miały charakter polityczny – tak europoseł Zbigniew Kuźmiuk odniósł się do kolejnych szacunków agencji ratingowych Polski. Dzisiaj agencja Standard&Poor’s po raz kolejny podwyższa szacunek dynamiki PKB naszego kraju na lata 2019-2020. W swojej najnowszej prognozie podnosi go do 3,5 proc. w roku 2019 i 3,0 w kolejnym. W lipcu szacowała go natomiast odpowiednio na 3,0 i 2,9 proc.

Zrewidowaniu uległ też szacunek inflacji na 2019 r. Standard&Poor’s podniosła go bowiem do 3,5 proc. z wcześniejszych 2,1 proc.

W ocenie europosła Zbigniewa Kuźmiuka, ekonomisty, obecnie prognozy agencji nie odzwierciedlają jeszcze tego, co czeka polską gospodarkę. Wcześniejsze, niższe miały natomiast według polityka charakter polityczny.

-Wielkie agencje ratingowe można powiedzieć, że na wyścigi podwyższają zarówno poziom wzrostu polskiego PKB na kolejne lata, a także obniżają prognozy dotyczące wielkości deficytu sektora finansów publicznych. To pokazuje, że te wcześniejsze decyzje z przełomu roku i końcówki poprzedniego niestety miały charakter polityczny. To w dalszym ciągu są szacunki ostrożne, ale trzeba powiedzieć otwartym tekstem – były to polityczne obniżki, a teraz trudno zamykać oczy na rzeczywistość skoro kolejne kwartały przynoszą wzrost 4 proc., a dwa ostanie mają mieć wzrost ponad 4 proc. to trzeba się publicznie przyznać, że się pomyliło – ocenił europoseł.

Mimo to, jak dodaje polityk, prognozy Standard&Poor’s po raz kolejny potwierdzają, że nasz kraj należy do liderów wzrostu PKB w UE, co wzmacnia naszą pozycję chociażby w rozmowach z KE w obliczu jej ataków na Polskę.

O rewizji prognoz na lata 2017-18 agencja informowała 4 października. Dynamikę PKB naszego kraju oszacowała wówczas odpowiednio na 4,2 proc. w br. i 3,8 proc. w przyszłym. Wcześniej szacowano ją na 3,6 i 3,1 proc.

W kwietniu Standard&Poor’s potwierdziła długo- i krótkoterminowy rating Polski w walucie zagranicznej na poziomie BBB+/A-2 z perspektywą stabilną. Najbliższa rewizja ratingu planowana jest na 20 października.

RIRM

drukuj