fot. twitter.com/PremierRP

Premier RP: Sytuacja gospodarcza Polski będzie się polepszać

Sytuacja gospodarcza Polski będzie się polepszać – przekonuje premier Mateusz Morawiecki, komentując wyniki gospodarcze. Spadek Produktu Krajowego Brutto za I kwartał tego roku wyniósł 0,9 proc. i jest niższy niż prognozowano. W maju odnotowano rekordowy wzrost aktywności inwestycyjnej.

10 ustaw w ciągu 100 dni. Rząd zapowiada szybką realizację założeń polskiego ładu.

– 30 tys. kwoty wolnej od podatku dla wszystkich, emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł, zniesienie limitów do lekarzy specjalistów, harmonogram zwiększenia nakładów na służbę zdrowia do 7 proc. PKB, mieszkanie bez wkładu własnego – wyliczał rzecznik rządu, Piotr Muller.

Program zakłada zmiany w podatku przychodowym dla przedsiębiorców zarabiających do 10 tys. zł brutto.

– Ci, którzy są dzisiaj na 17 proc. stawce, będą mieć ją obniżoną do 14 procent. (…) Obniżamy podatek ryczałtowy z 15 na 12 procent – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

W ramach Polskiego Ładu pojawi się też ulga na badania, prototyp i wdrożenie.

– To jest bardzo dobry zestaw rozwiązań dla przedsiębiorców – zapewnił szef rządu.

Według premiera Polski Ład przyspieszy odbicie gospodarcze. Dobrym znakiem jest dynamiczny wzrost inwestycji. Produkcja przemysłowa bije rekordy. Indeks PMI obrazujący nastroje w przemyśle osiągnął rekordowe ponad 57 punktów.

„Odczyt pobił rekord z kwietnia 2004 roku, sygnalizując znaczącą poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym. (…) Największy wpływ na majowy PMI miały nowe zmówienia oraz produkcja” – wskazał Markit.

Jednocześnie Główny Urząd Statystyczny zwrócił uwagę na spadek PKB w pierwszym kwartale tego roku o 0,9 proc. rok do roku. To mniej niż szacowano. Dalsze prognozy są jednak optymistyczne – zauważył główny ekonomista Ministerstwa Finansów, Łukasz Czernicki.

– W Ministerstwie Finansów prognozujemy bardzo konserwatywnie 3,8 proc., ale wiem, że koledzy rynkowi mówią o 5 proc. PKB w tym roku – poinformował Łukasz Czernicki.

Rząd chwali się dobrą sytuacją finansów publicznych. Do maja budżet państwa zanotował nadwyżkę ponad 9 mld zł. Dobre sygnały płyną też z analiz Komisji Europejskiej.

– Polska wszystkie parametry zadłużenia, deficytu, zadłużenia długoterminowego, średnioterminowego i krótkoterminowego ma określone – jak to mówią finansiści – na zielono – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Równocześnie rośnie inflacja. Według GUS-u ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły o 4,8 proc. rok do roku. Polacy zauważyli wzrost cen żywności.

– Wszystkie oszczędności, które posiadamy, są pożerane przez inflację – powiedział pan Bogdan.

– Jest kiepsko dla ludzi którzy, nie mają pracy, albo którzy mają tylko emeryturę – zaznaczyła pani Grażyna.

Inflacja wynika z pomocy dla firm w czasie pandemii.

– Jest to do pewnego stopnia związane z kreacją pustego pieniądza. To oczywiście były wydatki niezbędne, aby zachować w czasie kryzysu miejsca pracy i zdolności polskiej gospodarki do odbicia się po kryzysie – wskazał ekonomista, dr Grzegorz Piątkowski.

Inflacja w czasie kryzysu jest normą. Państwo ma narzędzia do jej obniżenia – powiedział ekonomista, Paweł Dołkowski.

– Za chwilę zbierze się Rada Polityki Pieniężnej, która będzie się zastanawiała, czy nie podnieść trochę stopy procentowe – zwrócił uwagę Paweł Dołkowski.

Na majowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o utrzymaniu rekordowo niskich stóp procentowych.

 

TV Trwam News

drukuj