V Międzynarodowy Kongres Fundacji Ratzinger-Benedykt XVI

Pod hasłem „Modlitwa, siłą, która zmienia świat” na Uniwersytecie Francisco de Vitoria w Madrycie odbył się V Międzynarodowy Kongres Fundacji Ratzinger-Benedykt XVI. Wzięło w nim udział ponad 500 osób, które w specjalnym telegramie pozdrowił Papież.

Kongres został zorganizowany w ramach obchodów 500-lecia urodzin św. Teresy od Jezusa. Jego głównym tematem była modlitwa jako siła zdolna do przemiany świata. Tak rozumiała ją hiszpańska mistyczka i ten element duchowości terezjańskiej jest obecny również w myśli i nauczaniu Józefa Ratzingera, późniejszego papieża Benedykta XVI.

„Modlitwa chrześcijańska jest odpowiedzią wiary człowieka, który czuje się wezwany przez Boga i chce rozpocząć z Nim miłosny dialog. Nauczanie i świadectwo Teresy, kobiety która całkowicie zaskoczyła, pod tym względem nas fascynuje” – powiedział ks. abp Luis Francisco Ladaria SJ, sekretarz Kongregacji ds. Nauki Wiary.

 Z kolei Daniel Sada, rektor Uniwersytetu Francisco de Vitoria, wezwał uczestników do „poszerzenia horyzontów rozumu. Do tego zachęcał Benedykt XVI i to należy również do naszej misji na uniwersytecie”.

Na miejscu w Kongresie uczestniczyło ponad 300 osób, natomiast blisko 200 śledziło obrady przez internet w tym, m.in. z Meksyku, Kolumbii i USA. Organizatorzy przewidzieli również szereg atrakcji kulturalnych oraz pielgrzymkę Avili, rodzinnego miasta św. Teresy.

Watykańska Fundacja Ratzinger powstała w 2010 r., a jej celem jest studiowanie i promowanie myśli Benedykta XVI. Każdego roku przyznaje prestiżowe nagrody, stypendia oraz organizuje międzynarodowe kongresy. Poprzednie odbyły się w Poznaniu (2011), Rio de Janeiro (2012), Rzymie (2013) oraz w Medellín w Kolumbii (2014).

 

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Madryt

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl