W Hiszpanii Poniedziałek Wielkanocny jest dniem świątecznym tylko w niektórych regionach kraju m.in. w Katalonii, Walencji i na Balearach

W Poniedziałek Wielkanocny zgodnie ze zwyczajem rodziny spotykają się, szczególnie w Katalonii, aby wspólnie zjeść monę de pascua, która symbolizuje nie tylko koniec Wielkiego Postu i związanych z nim ograniczeń, ale także więzi rodzinne. Oryginalna mona de pascua przypomina w kształcie polską drożdżówkę z jajkiem w środku. Jej nazwa: mona, pochodzi od arabskiego słowa munna. Był to dar, jaki poddani składali swoim panom.

Dzisiaj cukiernie prześcigają się w pomysłach. W miejsce naturalnego jajka pojawiło się czekoladowe lub figurki zajączka, pisklęcia czy też znani dzieciom bohaterowie z bajek i filmów.  W tym roku dużym powodzeniem cieszy się Baby Groot z filmu „Strażnicy galaktyki” oraz kolorowa Barbie.

Tradycyjnie rodzice chrzestni wręczali dzieciom „monę” w Niedzielę Wielkanocną. W poniedziałek cała rodzina gromadziła się przy stole lub w parku, aby ją zjeść i spędzić czas razem. Choć społeczeństwo katalońskie bardzo się zmieniło w ostatnich latach, to jednak wiele osób stara się utrzymać rodzinny charakter dnia oraz ścisły związek mony ze świętami wielkanocnymi.

o. Marek Raczkiewicz CSsR

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl