fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] O. prof. M. Raczkiewicz o proteście przeciwko uwolnieniu separatystycznych polityków z Katalonii: Według policji w manifestacji wzięło udział blisko 130 tys. osób, natomiast według danych rządowych – zaledwie 20 tys.

Akcja była sprzeciwem wobec planu ułaskawienia katalońskich separatystów. Jak pamiętamy, doprowadzili oni do reformy, a nawet oderwania się od Hiszpanii. Wielu z tych polityków trafiło do więzienia, a inni uciekli z kraju – powiedział o. prof. Marek Raczkiewicz CSsR, redemptorysta posługujący w Hiszpanii, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

13 czerwca br. w centrum Madrytu odbył się protest przeciwko planowanemu przez rząd ułaskawieniu separatystycznych polityków z Katalonii.

– Była to bardzo duża manifestacja. Przyjechało więcej uczestników, niż przewidywali sami organizatorzy. Cały czas panują restrykcje i obostrzenia z powodu pandemii, jednak ta obecność pokazuje, że społeczeństwo nie zgadza się z propozycjami obecnego rządu Hiszpanii – ocenił gość audycji.

Organizatorami manifestacji byli przedstawiciele Platformy Cywilnej 78, która swoją nazwą odnosi się do roku ustanowienia Konstytucji Hiszpanii. W akcji wzięli udział przedstawiciele partii prawicowych oraz centroprawicowych.

– Przede wszystkim chciano pokazać, że jest to ruch społeczny. Według policji w manifestacji wzięło udział blisko 130 tys. osób, natomiast według danych rządowych było to zaledwie 20 tys. (…) Akcja była sprzeciwem wobec planu ułaskawienia katalońskich separatystów. Jak pamiętamy, doprowadzili oni do reformy, a nawet oderwania się od Hiszpanii. Wielu z tych polityków trafiło do więzienia, a inni uciekli z kraju – wyjaśnił duchowny.

Hiszpański rząd zapowiedział uwolnienie więźniów w zamian za poparcie polityczne. Ekspert zaznaczył, że jest to już kolejne ustępstwo rządu wobec separatystów. Takie działanie nie podoba się hiszpańskiemu społeczeństwu, zwłaszcza że obecna władza Katalonii zapowiada dalsze próby odłączenia się od Hiszpanii.

– To wywołuje oburzenie w społeczeństwie hiszpańskim. Sprzeciw zgłaszają nie tylko prawicowe ugrupowania, ale również inni politycy, którzy publicznie wypowiadają się przeciwko dążeniom i planom rządu. Na manifestacji wprost domagano się dymisji Pedro Sancheza – poinformował o. prof. Marek Raczkiewicz CSsR.

Zdaniem gościa audycji powodów do zmiany rządu jest wiele. Główną motywacją  jest trudna sytuacja gospodarcza i ekonomiczna kraju.

– Panuje kryzys ekonomiczny, jest bardzo duże bezrobocie również wśród młodzieży. Pod płaszczem pandemii rząd wprowadził szereg ustaw np. o eutanazji i edukacji. Zostały one wprowadzone bez konsultacji społecznych. Analitycy polityczni zauważyli także, iż wykorzystując pandemię, próbowano wprowadzić zmiany w Konstytucji – powiedział redemptorysta.

W ocenie duchownego próba pojednania się premiera Hiszpanii z separatystami z Katalonii jest jego szansą na utrzymanie władzy. Jest to wynik zmniejszającego się poparcia wśród społeczeństwa Hiszpanii. Niechęć wobec rządu pogłębia również kryzys oraz trudna sytuacja po pandemii. W Hiszpanii jest m.in.  największe bezrobocie wśród młodych ludzi w całej UE.

– Hiszpania powoli wprowadza rozluźnienia. Są to małe kroki, ale zmierzające do przodu. Przedłużone zostały godziny działania restauracji. Zwiększono również limit osób, które mogą siedzieć przy jednym stoliku. Jednak wiele niepokoju budzi turystyka, która jest bardzo ważna dla Hiszpanii – wyjaśnił gość audycji „Aktualności dnia”.

Obawy nasila zakaz latania do Hiszpanii, który wprowadziła Wielka Brytania.

– Jest to ogromny cios, ponieważ blisko 4 mln turystów z Anglii przyjeżdżało każdego roku. W związku z tym do rządu kierowane są prośby, by zniósł obostrzenia w miejscowościach związanych z turystyką i ogłosił te regiony jako wolne od pandemii – powiedział o. prof. Marek Raczkiewicz CSsR.

Postulaty do rządu kierują również średni i mali przedsiębiorcy, którzy domagają się „odważnych decyzji”, by nie ograniczać ich działalności.

 – Trzeba podejmować kroki, które będą promować Hiszpanię na szczeblu europejskim i międzynarodowym, żeby normalność stała się faktem – ocenił gość audycji.

Cała rozmowa z o. prof. Markiem Raczkiewiczem CSsR jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl