Hiszpańskie MSZ prosi ambasadora Korei Płn. o opuszczenie kraju

Ministerstwo spraw zagranicznych Hiszpanii poinformowało w poniedziałek, że poprosiło ambasadora Korei Północnej o opuszczenie tego kraju przed końcem września. Powód to rozwijanie przez Pjongjang programu atomowego mimo sprzeciwu społeczności międzynarodowej.

„Ambasador Korei Północnej (Kim Hiok Czhol) został dziś wezwany (do siedziby hiszpańskiego MSZ – PAP), gdzie został poinformowany o uznaniu go za persona non grata, musi więc przerwać wykonywanie swoich obowiązków i opuścić kraj przed 30 września” – poinformowano w komunikacie.

Pod koniec sierpnia hiszpańskie MSZ wezwało ambasadora Korei Północnej w Hiszpanii, by zdecydowanie potępić przeprowadzone przez Pjongjang testy broni nuklearnej i rakiet balistycznych oraz by zażądać redukcji liczby dyplomatów z Korei Płn. w Madrycie.

W zeszłym tygodniu Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie przyjęła przygotowaną przez USA rezolucję w sprawie nowych, ostrzejszych sankcji przeciwko Korei Północnej w reakcji na przeprowadzoną przez ten kraj 3 września kolejną eksplozję nuklearną.

Nowe restrykcje przewidują m.in. wprowadzenie limitu na dostawy ropy naftowej i całkowite embargo na dostawy gazu ziemnego do Korei Płn. oraz zakaz importowania północnokoreańskich wyrobów tekstylnych.

Po ostatniej próbie nuklearnej Północy Stany Zjednoczone zaapelowały do pozostałych krajów, by zerwały finansowe i dyplomatyczne stosunki z Pjongjangiem.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl