fot. PAP/EPA

Hiszpania: sondaż exit poll wskazuje, że opozycyjna Partia Ludowa wygrała wybory parlamentarne

Opozycyjna centroprawicowa Partia Ludowa (PP) wygrała niedzielne wybory parlamentarne w Hiszpanii – wynika z sondażu exit poll przygotowanego przez ośrodek badawczy Sigma Dos dla telewizji TVE.

Ugrupowanie kierowane przez Alberto Nuneza Feijoo zdobyło zgodnie z sondażem pomiędzy 145 a 150 mandatów w 350-osobowym Kongresie Deputowanych, niższej izbie parlamentu. Oznacza to, że w nowym parlamencie PP miałaby o 61 więcej posłów niż dotychczas.

Drugie miejsce w niedzielnych wyborach przypadło Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) premiera Pedro Sancheza. Lewicowe ugrupowanie zdobyło między 113 a 118 miejsc w Kongresie, co oznacza, że straciłoby dwa mandaty w nowej izbie.

Na trzecim miejscu zgodnie z sondażem uplasował się blok wyborczy Sumar, w którego skład wchodzą ugrupowania skrajnej lewicy, m.in. komuniści i partia Podemos. Sumar zapewnił sobie od 28 do 31 mandatów, czyli mniej o siedem wobec liczby mandatów zdobytych przez blok Unidas Podemos, pod którego szyldem startowały w 2019 roku partie radykalnej lewicy.

Czwarte miejsce w niedzielnym głosowaniu zajęła prawicowa partia Vox, która prawdopodobnie stanie się koalicjantem Partii Ludowej. Zapewniła sobie od 24 do 27 miejsc w Kongresie Deputowanych, czyli o 25 mniej w porównaniu do poprzednich wyborów.

Pomimo dużej straty Vox będzie kluczowym ugrupowaniem przy tworzeniu przez PP trwałej koalicji. Oba ugrupowania mogą liczyć na większościowe poparcie w Kongresie Deputowanych.

Jeśli sondaż ośrodka Sigma Dos potwierdzi się, król Filip VI desygnuje szefa PP, Alberto Nuneza Feijo, na premiera i powierzy mu misję utworzenia rządu. Jego gabinet, aby rozpocząć swoją pracę, będzie potrzebował zdobycia wotum zaufania w Kongresie Deputowanych.

W pierwszych komentarzach hiszpańscy politolodzy wskazują na pogłębiającą się polaryzację i zjawisko dwupartyjności w Hiszpanii.

Zgodnie z sondażem exit poll do Kongresu po dziewięciu deputowanych wprowadzą też separatystyczne ugrupowania z Katalonii, Republikańska Lewica Katalonii (ERC) oraz Razem dla Katalonii (Junts). Odpowiednio sześć i pięć mandatów zapewniły sobie również baskijskie ugrupowania separatystyczne, EH Bildu i Nacjonalistyczna Partia Basków (PNV).

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl