fot. pixabay.com

Francja: Radna Paryża chce uzależnienia dotacji dla teatrów od liczby kobiet i czarnoskórych

Alice Coffin, radna Paryża z ramienia koalicji ekologów (Europe Ecologie-Les Verts), chce oficjalnie oszacować liczbę kobiet i czarnoskórych pojawiających się w wystawianych sztukach w teatrach Paryżu, aby na tej podstawie decydować o dotacjach dla teatrów.

Publiczne pieniądze przeznaczone na instytucje kulturalne nie powinny wspierać tylko jednej kategorii artystów, tj. mężczyzn – stwierdziła Alice Coffin na początku czerwca podczas obrad komisji kultury, które zostało upublicznione przez media w poniedziałek.

Alice Coffin podała przykład teatru Le Theatre Paris 14, który „ma dwóch dyrektorów na stanowiskach kierowniczych” i wystawia „program z ośmioma mężczyznami i sześcioma kobietami”.

„Ale jeśli chodzi o autorów sztuk, mamy w sumie dwunastu mężczyzn i trzy kobiety, czyli cztery piąte zaprogramowanych artystów płci męskiej” – wyliczała Alice Coffin.

Radna podkreśliła, że Rada Paryża potrzebuje takich statystyk, aby rozdzielać swoje dotacje. Carine Rolland, wicemer Paryża ds. kultury, poinformowała, że odniesie się w lipcu do propozycji uzależnienia dotacji od statystyk i parytetów.

„Kultura jest w centrum społeczeństwa i służy jej rozwojowi. Jednym z nich jest kwestia parytetu. Pracujemy nad większą czytelnością kryteriów przyznawania, według których będzie parytet. Ciężko nad tym pracujemy z działem kultury. Omówimy ten temat na następnej Radzie w Paryżu i przedstawimy propozycje” – zapewniła Carine Rolland.

Alice Coffin została powołana w październiku 2020 r. przez Radę Paryża do reprezentowania miasta w zarządach kilku głównych ośrodków kulturalnych stolicy: teatru Chatelet, Accor Arena Palais Omnisport de Paris-Bercy i muzeów paryskich, m.in.: Petit Palais, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Palais Galliera, muzeum Carnavalet i Domu Victora Hugo – podaje dziennik „Le Figaro”. 

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl