Hiszpania: Dzień Kościoła Diecezjalnego

„Dzięki twojej pomocy jesteśmy tym, czym jesteśmy. Z tobą jesteśmy wielką rodziną” (Somos lo que tú nos ayudas a ser. Somos una gran familia contigo) – pod takim hasłem w Hiszpanii trwa Dzień Kościoła Diecezjalnego. Jego celem jest zachęcenie wiernych do większej odpowiedzialności za życie parafialne.

„Jesteśmy dziećmi Bożymi dzięki wodzie chrzcielnej, którą otrzymaliśmy w parafii. Kiedy odmawiamy <<Wierzę w Boga>>, to robimy to wspólnie, jednym głosem: jest to nasza wiara osobista, którą wyznajemy we wspólnocie. Tym jest właśnie Dzień Kościoła Diecezjalnego. Przypomina nam o tym, że wspólnie możemy uczynić parafię bardziej żywą, zaangażowaną, kochającą z pasją Jezusa Chrystusa i poświęcającą się dla innych” – czytamy w okolicznościowej broszurze.

Diecezje i parafie przygotowały sprawozdania z działalności duszpasterskiej i ekonomicznej, z którymi każdy może się zapoznać. Oprócz większego zaangażowania w życie duszpasterskie parafii, celem dzisiejszego dnia jest także ukazanie tego, co robi Kościół dla społeczeństwa. To nie tylko sprawowanie sakramentów, ale również szeroka działalność charytatywna, edukacyjna i sanitarna. Dzięki pracy tysięcy wolontariuszy państwo zaoszczędza rocznie miliony euro.

Panująca pandemia ukazała bardzo mocno działalność charytatywną Kościoła. Wiele parafii stało się prawdziwymi bankami żywności dla potrzebujących, otworzyło swoje sale katechetyczne dla rodzin, które nie mogły płacić czynszu lub dla imigrantów czy też zamieniły je w szkolne klasy. Sprawozdania ekonomiczne z jednej strony wyraźnie ukazują spadek wpływów parafii z powodu ograniczenia kultu. Jednak z drugiej strony widać, że działalność charytatywna parafii w czasie pandemii jest o wiele większa niż przed nią.

„Ludzie wiedzą, że w parafii dostaną pomoc: żywność lub pieniądze na podstawowe opłaty. W innych instytucjach są tylko obietnice i formularze do wypełnienia” – mówi José María, wolontariusz w jednej z madryckich parafii.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl