Polska Misja Medyczna zbiera na protezę nogi dla 3-letniej Syryjki

Polska Misja Medyczna prowadzi zbiórkę pieniędzy na sfinansowanie pomocy medycznej dla dzieci w Syrii, w tym dla trzyletniej Maysy Alhaj, która w wyniku bombardowań straciła nogę. Prosi o wsparcie dla dziewczynki, która potrzebuje elektronicznej protezy.

W ubiegłych miesiącach Polska Misja Medyczna skutecznie pomogła Nurze – matce dwójki dzieci z Aleppo i Hebe – syryjskiej dziewczynce, która w bombardowaniu straciła obie nogi, a dzięki ufundowanym protezom będzie znowu mogła chodzić.

„Maysa urodziła się w wiosce Hama. Zanim skończyła dwa lata, we wrześniu 2015 r., podczas bombardowania Hama, zginął jej ojciec Imad. Dwa miesiące później bomba spadła dokładnie na dom Maysy. Pocisk zabił wtedy jej matkę – Sawsan, zranił siostrę Sana i uszkodził nogę małej Maysy, która musiała być amputowana. Dziewczynka mieszka z wujem Husseinem i babcią Manfya” – informuje Polska Misja Medyczna.

Według doktora Mansoura Alatrasha z organizacji syryjskich lekarzy Balsam Medical Organization, który koordynuje pomoc dla Maysy, trzylatka potrzebuje specjalnej protezy.

„Próbowaliśmy dostosować dla niej proste protezy, które są dostępne w Syrii, ale nie są odpowiednie. Dziewczynka potrzebuje dobrej, elektronicznej protezy” – wyjaśnia doktor Mansour Alatrash.

Koszt protezy dla Maysy to około 80 tysięcy złotych. PMM zebrała już połowę tej kwoty, potrzeba jeszcze 40 tysięcy. Dlatego Polska Misja Medyczna apeluje o wsparcie dla dziewczynki.

„Pomagamy syryjskim dzieciom dwutorowo. Tym, które są w Syrii i nie mogą wyjechać, finansujemy proste protezy, dostępne na miejscu. Ich koszt wynosi od 4 000 do 6 000 złotych” – wyjaśnia Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

„Te dzieci, którym udało się wjechać do Turcji, mogą otrzymać bardziej profesjonalną pomoc medyczną i lepsze protezy elektroniczne. Są one droższe, ale dzieci będą z nich korzystać przez następne dwanaście lat. To taka proteza, którą kupilibyśmy własnemu dziecku, gdyby przydarzyło mu się nieszczęście. Pozwala wrócić do pełnej sprawności” – dodaje.

Jak podaje PMM, w Syrii nadal pozostaje ponad 260 tys. dzieci, które straciły kończyny w wyniku bombardowań.

Maysie można pomóc na dwa sposoby: kupując wybrany pakiet pomocowy na stronie PMM: http://www.pmm.org.pl/pl/zestawy-syria/ lub wpłacając pieniądze na konto PMM: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444, z dopiskiem „protezy”.

Polska Misja Medyczna przypomina, że tocząca się od lat wojna w Syrii pochłonęła wiele ofiar, a tysiące ludzi straciło zdrowie. Wśród najczęściej przeprowadzanych operacji są amputacje kończyn – uszkodzonych w czasie ataków bombowych i nieleczonych z powodu braku dostępu do pomocy medycznej. W Syrii właściwie nie ma szpitali, brakuje lekarzy. Polska Misja Medyczna kieruje swoją pomoc do najbardziej bezbronnych: kobiet i dzieci.

Od grudnia 2016 r. Polska Misja Medyczna współpracuje z syryjskimi lekarzami z organizacji Balsam Medical Organization. Przekazała ponad 120 tysięcy złotych na funkcjonowanie dwóch szpitali w zachodnim Aleppo i Idlib, 59 tysięcy złotych na zakup protezy ręki dla młodej matki z Aleppo, Nury Nataah, a także paczki z ubraniami, żywnością, zabawkami i przyborami szkolnymi o wartości 15 tysięcy złotych dla rodzin Nury i Hebe.

PAP/RIRM

drukuj