fot. PAP/EPA

Szef PE: secesja od Hiszpanii to secesja od Europy

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani ostrzegł, że secesja Katalonii oznacza też oderwanie się od Europy. W wywiadzie dla „Il Giornale” w sobotę powtórzył, że nikt w Europie nie uzna przegłosowanej przez parlament Katalonii niepodległości.

„UE przypomina, że w Katalonii doszło do naruszenia hiszpańskiego porządku konstytucyjnego, który jest częścią porządku europejskiego” – powiedział Antonio Tajani w rozmowie z włoskim dziennikiem.

„A zatem secesja od Hiszpanii to secesja od Europy” – dodał.

Szef PE oświadczył, że „Katalończycy są Europejczykami jako Hiszpanie”. Przypomniał, że w sprawie referendum niepodległościowego z 1 października w Katalonii „instytucje europejskie natychmiast wyjaśniły, że uważają to za wewnętrzną kwestię hiszpańską i że naszym rozmówcą jest (premier Mariano) Rajoy”. Madryt nie uznał plebiscytu, w którym 90 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością regionu.

„Hiszpania jest krajem demokratycznym, są wolne wybory i mocna autonomia regionalna. I właśnie Rajoy, by przywrócić państwo prawa rozpisał wybory w Katalonii; to decyzja demokratyczna i zdroworozsądkowa” – zauważył Antonio Tajani.

Przyznał, że także jemu nie podobało się zachowanie policji w niektórych przypadkach w dniu referendum, gdy użyła siły wobec głosujących.

„Ale krytykowanie policji to jedno, a kwestionowanie demokracji to coś innego” – zastrzegł.

Szef Parlamentu Europejskiego wyraził opinię, że „Europa małych ojczyzn nie istnieje”.

„Jestem za autonomią administracyjną, ale wartości, które łączą, nie rusza się, bo inaczej wyrządza się ogromne szkody, jak w Katalonii” – ocenił Antonio Tajani.

PAP/RIRM

drukuj