Hiszpania: beatyfikacja 16 cystersów i 2 cystersek

Ks. kard. ard. Angelo Amato przewodniczył uroczystościom beatyfikacyjnym 16 cystersów i 2 cystersek w Santander na północy Hiszpanii. Zginęli za wiarę podczas prześladowania religijnego w 1936 r.

16 mnichów pochodziło z klasztoru w miejscowości Cóbreces (Cantabria). Najmłodszy miał zaledwie dwadzieścia lat. Po aresztowaniu byli bici i okrutnie torturowani. Żaden nie wyrzekł się jednak wiary. 2 grudnia 1936 r. republikańska milicja wrzuciła 14 mnichów do morza w zatoce Santander.

Mieli związane ręce i usta zaszyte drutem, ponieważ nieustannie się modlili, co niezmiernie irytowało ich oprawców. Kilka dni później rozstrzelano pozostałych dwóch cystersów. Ten sam los spotkał dwie mniszki z cysterskiego klasztoru Fons Salutis w miejscowości Algemesí koło Walencji. Kard. Amato podkreślił w homilli wiarę męczenników, w której znaleźli siłę, aby wytrwać aż do końca pomimo tortur i cierpienia.

Bp Manuel Sánchez Monge z Santander zwrócił uwagę na znaczenie męczenników w naszych czasach: “Jest to wezwanie do nas wszystkich, abyśmy byli konsekwentni z naszą wiarą, abyśmy żyli spójnie z prawdami wiary, które wyznajemy i byli wierni naszemu sumieniu aż do końca tak jak męczennicy”.

Diecezja Santander prowadzi ok. stu procesów beatyfikacyjnych. W większości dotyczą one męczeńskiej śmierci za wiarę podczas hiszpańskiej wojny domowej.

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Madryt

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl