fot. PAP/EPA

PE: Apel o zbadanie rosyjskich zbrodni na Czeczenach

Petycja z apelem o powołanie międzynarodowej komisji do zbadania zbrodni popełnionych przez Rosję w Czeczenii trafiła we wtorek do PE w Brukseli. Dostarczyli ją tam uczestnicy „Marszu dla pokoju i poszanowania międzynarodowych norm i prawa”.

Inicjatywa powołania międzynarodowej komisji jest związana z 20-leciem agresji rosyjskiej na czeczeńską republikę Iczkeria.

Przedstawiciele czeczeńskiej republiki Iczkeria w ciągu ostatnich dwóch tygodni odwiedzili 14 stolic europejskich, gdzie przedstawiali petycję w sprawie powołania międzynarodowej komisji.

– Ten marsz objął całą Europę. Czeczeni gościli w wielu parlamentach, począwszy od Litwy, przez Polskę, Austrię. Złożyli także petycję w Parlamencie Europejskim. Ta petycja ma na celu przypomnienie losów tego bardzo dzielnego narodu, który doświadczył tyle cierpień i także zbrodni popełnionych przez politykę rosyjską, przez rządzących Rosją. PE powinien być takim miejscem, w którym bez cenzury przypomina się o wszystkich zbrodniach, wszystkich aktach dyskryminacji narodów – zaznacza poseł do PE Kazimierz Michał Ujazdowski.

W wyniku działań rosyjskich w Czeczenii zginęło 200 tys. osób. Wśród nich znalazło się ponad 40 tys. dzieci.

RIRM

drukuj