fot. Tomasz Strąg

Kult Matki Bożej Częstochowskiej w Hiszpanii

W Hiszpanii Matka Boża Częstochowska kojarzy się przede wszystkim z Janem Pawłem II. W wielu parafiach można spotkać obraz Czarnej Madonny. „Jej zawierzyłem moją drogę do kapłaństwa” – powiedział kleryk Fernando z madryckiego seminarium.

Po II wojnie światowej kult Matki Bożej Częstochowskiej w Hiszpanii szerzył ks. Marian Walorek, były więzień Dachau i kapelan nielicznej wówczas grupy Polaków. Dzięki jego staraniu kopie ikony Czarnej Madonny trafiły do kilku katedr i kościołów. O obchodach święta Matki Bożej Częstochowskiej można było przeczytać w ówczesnej prasie.

Prawdziwym przełomem był jednak wybór Karola Wojtyły na papieża. Madonna Jana Pawła II stała się powszechnie znana. Kolejnym ważnym impulsem był Światowy Dzień Młodzieży w Częstochowie w 1991 roku. Wielu młodych ludzi wybrało wówczas drogę kapłańską bądź zakonną, a Czarna Madonna stała się ich szczególną patronką. W wielu hiszpańskich parafiach można zobaczyć obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

„Bardzo mocno przeżyłem rok temu pielgrzymkę do Częstochowy i modlitwę w kaplicy przed ikoną. Maryi zawierzyłem moją drogę do kapłaństwa. Modliłem się o to, aby być wiernym i świętym kapłanem, który kocha Boga i służy drugiemu człowiekowi jak Jan Paweł II” – powiedział Fernando, kleryk z madryckiego seminarium.

Dla hiszpańskiej Polonii namiastką Częstochowy stał się zabytkowy klasztor w Yuste, którym od kilku lat opiekują się polscy paulini. Znajduje się w nim kopia jasnogórskiej ikony oraz relikwie Jana Pawła II.

o. Marek Raczkiewicz CSsR

drukuj