Rozpoczęły się obrady Episkopatu Hiszpanii

W Madrycie rozpoczęła się wiosenna sesja plenarna Episkopatu Hiszpanii. 50-lecie jego utworzenia, aktualna sytuacja polityczna w kraju i pomoc dla Ukrainy- to niektóre z tematów obrad.

W swoim wystąpieniu na rozpoczęcie obrad ks. kard. Ricardo Blázquez wyraził szczególną wdzięczność za adhortację “Amoris Laetitia”.

“Wizja rodziny, jaką przekazuje adhortacja apostolska jest realistyczna”. Bez wątpienia będzie ona “prawdziwym przewodnikiem w jednej z najważniejszych dziedzin naszej posługi duszpasterskiej jaką jest odpowiednia troska i umocnienie duszpasterstwa rodzinnego” – powiedział przewodniczący Episkopatu.

Ks. kard. Blázquez wyraził swój niepokój z powodu obecnej sytuacji politycznej w kraju. Od wyborów minęły już ponad trzy miesiące, a wciąż nie ma rządu. Taki stan rzeczy sprawia, że kraj pogrążony jest w “niepewności” i znajduje się na “rozdrożu”.

“Prosimy odpowiedzialnych, aby dobro wspólne wyraźnie przeważyło nad interesami partykularnymi”– zaapelował przewodniczący Episkopatu.

W tym roku Konferencja Episkopatu Hiszpanii obchodzi 50-lecie swojego istnienia. Ks. kard. Blázquez zapowiedział specjalny list z tej okazji oraz publikację wszystkich dokumentów, jakie dotychczas opracował Episkopat. Przypomniał też, że w najbliższą niedzielę odbędzie się kampania “Z papieżem dla Ukrainy”. Sam Episkopat Hiszpanii przekaże Ukrainie 300 tys. euro.

Podczas obrad biskupi zapoznają się także m. in. z realizacją planu duszpasterskiego, stanem finansowym Episkopatu oraz dokonają niezbędnych nominacji.

Obrady zakończą się w piątek 22 kwietnia.

RIRM

drukuj