Hiszpania: Matki Bożej Szkaplerznej – Dzień Ludzi Morza

Liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej obchodzone jest w Hiszpanii jako Dzień Ludzi Morza. W nadmorskich miejscowościach odbywają się uroczyste procesje z figurą Matki Bożej.

W hiszpańskich portach trwają uroczystości ku czci Matki Bożej Szkaplerznej, patronki ludzi morza. Zgodnie ze zwyczajem figura Matki Bożej wpływa do portu na barwnie przybranym kutrze, któremu towarzyszą inne statki i łodzie. Przez cały dzień figura znajduje się w kaplicy marynarskiej, wystawiona do publicznej czci. Wieczorem ulicami miast przejdą uroczyste procesje.

Cała rodzina marynarska powinna być zjednoczona, wiosłować razem i w tym samym kierunku, aby dać świadectwo o naszym chrześcijańskim zaangażowaniu – pisze z tej okazji ks. bp Manuel Sánchez.

„Jesteśmy świadomi, że życie tych, którzy pracują na morzu, jest pełne poświęcenia i ryzyka, i nie zawsze cieszy się uznaniem. Pragniemy, aby władze państwa, wspólnoty autonomicznej i Unii Europejskiej zatroszczyły się dla wszystkich marynarzy o takie warunki pracy, które byłyby godne, bardziej ludzkie i sprawiedliwie wynagradzane” – dodaje ordynariusz nadmorskiego Santader.

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Madryt/RIRM

drukuj