fot. pixabay.com

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny: Obywatele nie będą mogli pozywać państwa wz. z przymusową izolacją społeczną

Mieszkańcy Hiszpanii nie będą mogli pozywać państwa i domagać się odszkodowania za przymusową izolację społeczną obowiązującą w związku pandemią, wynika z decyzji Trybunału Konstytucyjnego w Madrycie. W środę orzekł on, że decyzja o nakazie pozostawania obywateli w domach została podjęta niezgodnie z ustawą zasadniczą.

Wprawdzie w opublikowanym dziś krótkim uzasadnieniu decyzji TK zapowiedział, że „w najbliższych dniach przedstawi pełne uzasadnienie werdyktu”, ale cytujące całość orzeczenia hiszpańskie media wskazują, że Trybunał zablokował możliwość zaskarżenia państwa z powodu wprowadzenia izolacji społecznej.

Dziennik „El Independiente”, który miał dostęp do orzeczenia TK, twierdzi, że zgodnie z decyzją sędziów obywatele będą mogli domagać się zwrotu wystawionych im mandatów, a ci, którzy ich jeszcze nie zapłacili nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

„Trybunał Konstytucyjny postanowił, że niezgodność z ustawą zasadniczą wprowadzonego prawa nie umożliwi jednak dochodzenia odszkodowań od państwa” – napisał dziennik.

W środowym orzeczeniu sędziowie TK wskazali, że rząd Pedro Sancheza nie powinien ogłaszać przymusowej izolacji społecznej w formie stanu zagrożenia epidemicznego.

Wprowadzony w połowie marca 2020 r. przez rząd stan zagrożenia epidemicznego został zatwierdzony przez Kongres Deputowanych, niższą izbę parlamentu Hiszpanii 25 marca 2020 r.

Zgodnie z przyjętymi przepisami obywateli zobowiązano do pozostania w domach. Wyjątek stanowiły osoby udające się do pracy, lekarza, banku lub w celu zrobienia zakupów podstawowych dóbr konsumpcyjnych.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl