fot. flickr.com

Niedziela Miłosierdzia Bożego w Hiszpanii

W Hiszpanii coraz bardziej umacnia się kult Bożego Miłosierdzia. W dużej mierze jest to zasługa imigracji z krajów Ameryki Łacińskiej. Dzisiaj obraz Jezusa Miłosiernego jest już w większości parafii.

Jako pierwszy szerzył kult Bożego Miłosierdzia długoletni kapelan hiszpańskiej Polonii ks. Marian Walorek. Były więzień Dachau przełożył na hiszpański fragmenty „Dzienniczka” siostry Faustyny jeszcze w latach 50-tych XX wieku.

W latach 80 i 90-tych kult Bożego Miłosierdzia wzmocnił się dzięki przyjazdowi licznej imigracji z Polski. Był jednak bardziej ograniczony do kręgów polonijnych.

Dla Hiszpanów kult Bożego Miłosierdzia „kolidował” z kultem Serca Pana Jezusa, bardzo mocno zakorzenionym w tutejszej pobożności. Dopiero imigracja z krajów Ameryki Łacińskiej przyczyniła się do szybkiego rozwoju kultu „Cristo de la Misericordia”, czyli Chrystusa Miłosiernego. W różnych parafiach zaczęły powstawać grupy modlitewne, które z biegiem czasu przekształciły się w krajowy Ruch Apostolatu Bożego Miłosierdzia. W Madrycie istnieje już niewielkie sanktuarium Jezusa Miłosiernego.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj