fot. PAP/EPA

Niedziela Palmowa w Hiszpanii

„La borriquilla”, „La borriquita” lub „La burrica” to główna procesja Niedzieli Palmowej w Hiszpanii. Upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy na oślicy, stąd jej nazwa. Jej cechą charakterystyczną jest liczny udział dzieci ubranych w tradycyjne stroje pokutników, czyli „nazarenos”.

W Niedzielę Palmową wychodzą w procesji pierwsze „ważne” bractwa pokutne. Przed południem niosą tzw. Paso, czyli scenę przedstawiającą triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Po hiszpańsku oślica to „borrica”, stąd nazwa procesji „La borriquita”. Zgodnie z tradycją biorą w niej  udział dzieci ubrane w stroje pokutników. Sympatyczne maluchy dzielnie walczą z dużymi kapturami, które spadają im na oczy i mocno ściskają gałązki oliwne. W wielu parafiach organizowane są procesje z palmami. Najsłynniejsza odbywa się w miejscowości Elche koło Alicante. Od stuleci tutejsi mieszkańcy przygotowują duże, wybielone liście palmowe, które trafiają do wielu miejscowości w kraju.

Po południu niesione „pasos” przedstawiają sceny pojmania Jezusa, zaparcie się Piotra, modlitwy w Ogrójcu czy wyrok Piłata. Duże wzruszenie zebranych wzbudza zawsze procesja z figurą Matki Bożej Bolesnej.

W andaluzyjskiej Kordobie mieszkańcy żyją w tym tygodniu procesjami pokutnymi. Po malowniczych ulicach miasta, z zabytkową katedrą w tle, przechodzi dzisiaj sześć procesji. Rano – Triumfalny wjazd Jezusa; po południu na szczególną uwagę zasługuje procesja z XIII-wiecznym Krzyżem Santiago oraz procesja „Amor”, w której niesiona jest m. in. piękna XVII-wieczna figura Chrystusa Miłości („Cristo del Amor”).

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Madryt/RIRM

drukuj