Tradycyjne procesje pokutne trwają w Hiszpanii

W Hiszpanii odbywają sie procesje pokutne. W Wielki Czwartek i w Wielki Piątek na ulice wychodzą najważniejsze procesje. W tym roku pogoda sprzyja, więc można podziwiać całe piękno tzw. “pasos”, czyli przedstawiających sceny Męki Pańskiej.

Ojciec Marek Raczkiewicz CSsR, przebywający w Madrycie opowiada o tradycjach, które corocznie obchodzone są w Hiszpanii.

– Procesje na południu Hiszpanii szczególnie w Andaluzji, łączą pobożność ludową z gorącym temperamentem  iberyjskim. Cechuje je bogactwo i kolorystyka pasos. Śpiewane z pasją safety, czyli spontaniczne pieśni na cześć Jezusa i Maryi, czy też tysiące Costaleros, którzy przez wiele godzin niosą na barkach ważące niekiedy kilka ton sceny Męki Pańskiej. Nikt jednak nie narzeka, a każdemu udziela się zapał i wzruszenie z jakim witane są poszczególne bractwa. Natomiast na północy kraju w Castilli panuje na ogół większe wyciszenie. Słynne są tzw. procesje milczenia – mówił o. Marek Raczkiewicz CSsR.

Dzięki tym wspaniałym tradycją, obchody Wielkiego Tygodnia na Półwyspie Iberyjskim są piękne i cieszą się wielką popularnością, także wśród turystów.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl