UE: procedura sankcji wobec Hiszpanii i Portugalii za deficyty budżetowe

Hiszpania i Portugalia nie podjęły odpowiednich działań w reakcji na zalecenia dotyczące korekty ich deficytów budżetowych – uznali we wtorek unijni ministrowie finansów, otwierając tym samym drogę do nałożenia na wspomniane kraje sankcji.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska wszczęła procedury wobec Hiszpanii i Portugalii za to, że w 2014 i 2015 roku ich deficyt budżetowy przekroczył dozwolone 3 proc. PKB, a rządy tych krajów nie podjęły dostatecznie szybko działań korygujących.

Ministrowie finansów zgodzili się, że wysiłki podejmowane przez władze w Madrycie i Lizbonie znacznie odbiegały od zaleceń Brukseli. Decyzja ministrów uruchamia procedurę sankcji przewidzianą w prawie Unii Europejskiej.

KE ma teraz 20 dni na zaproponowanie wysokości kar wobec tych krajów. Mogą one sięgać do 0,2 proc. PKB, możliwe jest też wstrzymywanie transferu funduszy unijnych. Sankcja ta jeszcze nigdy nie została zastosowana wobec państwa członkowskiego. Niewykluczone jest jednak nałożenie kary zerowej.

„Musimy wziąć pod uwagę wysiłek, jaki oba te kraje, Hiszpania i Portugalia podjęły do tej pory, a także to, przez jaki kryzys one przeszły. Oczywiście jest możliwość zredukowania grzywien, potencjalnie nawet do zera, ale musimy zobaczyć, jaki będzie wniosek tych państw” – mówił na konferencji prasowej po zakończeniu obrad ministrów wiceszef KE ds. euro Valdis Dombrovskis.

Hiszpania i Portugalia mają 10 dni na przedstawienie „uzasadnionego wniosku” o zredukowanie wysokości sankcji. Kraje te muszą wykazać, że naruszyły reguły budżetowe z powodu „nadzwyczajnych warunków gospodarczych”.

Formalną decyzję o sankcjach podejmie Rada UE (przedstawiciele państw członkowskich), która będzie na to miała 10 dni.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl