MSZ FR: sankcje UE uderzają w proces pokojowy na Ukrainie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej oświadczyło w czwartek, że wprowadzając nowe sankcje przeciwko Rosji, Unia Europejska faktycznie wypowiedziała się przeciwko procesowi pokojowego uregulowania kryzysu wewnętrznego na Ukrainie. 

Decydując się na ten krok, Unia Europejska faktycznie wypowiedziała się przeciwko procesowi pokojowego uregulowania kryzysu wewnętrznego na Ukrainie, którego poparcia oczekuje się od wszystkich odpowiedzialnych sił w Europie – oznajmiło rosyjskie MSZ.

MSZ Rosji podkreśliło, że „Bruksela i przywódcy krajów UE powinni jasno odpowiedzieć obywatelom Unii Europejskiej, dlaczego narażają ich na konfrontację, stagnację gospodarczą i utratę miejsc pracy”.

Według MSZ FR „ewidentny staje się kurs określonych sił w Unii Europejskiej na dalsze zaostrzenie i tak już napiętych relacji z Federacją Rosyjską”.

Resort spraw zagranicznych Rosji podkreślił, że „teraz, gdy ruszył kruchy proces pokojowy na Ukrainie, zaczęła się wymiana jeńców, gdy wydawałoby się, że wszystkie siły należy przekierować z potęgowania wzajemnych oskarżeń i sankcyjnej eskalacji na sprzyjanie poszukiwaniu dróg wyjścia z wewnątrz ukraińskiego konfliktu, kroki takie wydają się szczególnie niewłaściwe i krótkowzroczne”.

Oderwanie tego posunięcia od rzeczywistości jest oczywiste. Wprowadzanie nowych restrykcji i jednoczesne zlecanie Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych przygotowania propozycji dotyczących zmiany, zawieszenia lub uchylenia sankcji całkowicie lub częściowo oznacza, że nasz niedoszły partner strategiczny nie tylko działa inercyjnie, ale także, że jego działania są pozbawione logiki i zdrowego rozsądku – oświadczyło rosyjskie MSZ.

„Te nowe antyrosyjskie sankcje nie pozostaną bez należytej odpowiedzi z naszej strony” – zapowiedziało MSZ Rosji.

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy potwierdził w czwartek po spotkaniu ambasadorów krajów Unii Europejskiej, że UE wprowadzi w piątek nowe sankcje wobec Rosji.

Sankcje gospodarcze miałyby objąć m.in. zakaz pozyskiwania funduszy na europejskich rynkach kapitałowych dla firm z przemysłu obronnego oraz państwowych przedsiębiorstw naftowych z Rosji. Według przecieków sankcje mogą dotknąć Gazprom Bank, Gazprom Nieft, który jest naftową spółką Gazpromu, koncerny Rosnieft i Transnieft.

Ogłaszając wejście w życie nowych sankcji, Van Rompuy poinformował, że przed końcem września unijni ambasadorowie dokonają oceny, czy plan pokojowy dla wschodniej Ukrainy jest wdrażany. Opinię w tej sprawie ma przygotować Europejska Służba Działań Zewnętrznych.

Komisja i służby dyplomatyczne UE przygotują też propozycje zmiany, zawieszenia albo cofnięcia wszystkich bądź części obowiązujących sankcji. „Oczekuje się, że Rada (państwa UE) pilnie rozważy te propozycje w celu podjęcia odpowiednich działań, jeśli sytuacja na to pozwoli” – oświadczył Van Rompuy.

 

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl