Siły antyterrorystyczne odbiły budynek SBU w Kramatorsku

Siły antyterrorystyczne odbiły z rąk separatystów prorosyjskich siedzibę delegatury Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w Kramatorsku na wschodzie kraju – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Kijowie.

„Budynek znajduje się obecnie pod kontrolą Gwardii Narodowej” – oświadczono w komunikacie. Podczas operacji w Kramatorsku oswobodzono także zajęte przez uzbrojonych terrorystów miejscowe centrum telewizyjne.

„W pomieszczeniach centrum, w których znajdowali się terroryści, znaleziono naboje do kałasznikowa, ulotki o treściach separatystycznych, kilka wydanych w Moskwie i Petersburgu modlitewników oraz odręczne notatki z instrukcjami, jak włączyć (odłączone wcześniej przez władze ukraińskie – PAP) rosyjskie kanały telewizyjne” – czytamy.

W Kramatorsku, który znajduje się 15 km od głównego bastionu separatystów, Słowiańska, trwa od godzin nocnych wymierzona przeciwko nim operacja antyterrorystyczna. Lokalne media donoszą, że w mieście zamknięto sklepy i targowiska, nie kursuje też transport miejski. Ukraińskie władze bardzo oszczędnie informują o przebiegu operacji. Cały czas podkreślają, że jest ona utrudniona ze względu na poparcie udzielane separatystom przez ludność cywilną.

Dowódca operacji, generał Wasyl Krutow ocenił w sobotę, że terroryści wykorzystują osoby cywilne w charakterze żywych tarcz. „Ukraina zetknęła się z praktyką, której nie spotykano wcześniej w żadnym innym kraju. Gdyby nie to, już dawno rozwiązalibyśmy problem oczyszczenia naszych miast i wsi z separatystów i terrorystów” – powiedział na konferencji prasowej.

Krutow ujawnił, że w trakcie operacji po stronie sił rządowych zginęło dotychczas pięciu żołnierzy, a 12 zostało rannych. Straty wśród separatystów trudno na razie oceniać. „Według naszych informacji jest ich (zabitych i rannych) dostatecznie wielu” – oświadczył generał.

PAP

drukuj