Porozumienie ws. magazynowania gazu w UE

Państwa unijne porozumiały się ws. nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu w Unii Europejskiej. Nowe regulacje to odpowiedź UE na agresję Rosji wobec Ukrainy i wynikające z tego zagrożenie, że w Europie może zabraknąć błękitnego paliwa.

Nowe przepisy narzucą na państwa członkowskie obowiązek wypełniania magazynów gazu do określonego poziomu. Unia ma też wspólnie kupować surowiec.

Porozumienie z zadowoleniem przyjęła europoseł Beata Szydło. Była premier zabrała głos w tej sprawie w Parlamencie Europejskim w Brukseli podczas debaty nt. uniezależnienia od rosyjskich surowców.

– Porozumienie ws. magazynowania gazu, o którym przed chwilą mówiła pani komisarz, to bardzo dobra wiadomość. Życzmy sobie wszyscy, ażeby zostało ono dopełnione i żebyśmy nie byli za jakiś czas rozczarowani, że mimo że zostało ono zawarte, to była to kolejna deklaracja, która z różnych powodów przez różne strony nie jest dotrzymywana. Dlaczego tak mówię? Dlatego tak mówię, bo przyjmowaliśmy już kilka pakietów sankcji wobec Rosji, a ciągle spotykamy się i mówimy, że to nie działa. W związku z tym potrzebujemy przede wszystkim skuteczności i solidarności – mówiła eurodeputowana.

Komisja Europejska przedstawiła w środę strategię na rzecz zmniejszenia zależności energetycznej od Rosji. UE chce przeznaczyć na ten cel ok. 300 mld euro. Chodzi o plan REPowerEU, który ma polegać na szybszym przestawieniu się na czystą energię.

Jeden z zapisów mówi o obowiązku wprowadzenia fotowoltaicznych dachów w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej do 2025 r. oraz dla nowych budynków mieszkalnych do 2029 r.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl