fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

Lubelskie: 16 obywateli Ukrainy oskarżonych o organizowanie nielegalnego przekraczania granicy

Zamojska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 16 obywatelom Ukrainy podejrzanym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Oskarżeni umożliwiali innym osobom nielegalne przekraczanie granicy i pobyt w Polsce.

Prokuratura Okręgowa w Zamościu poinformowała dziś o skierowaniu do Sądu Okręgowego w Łodzi aktu oskarżenia wobec 16 obywateli Ukrainy, którym przedstawiono zarzuty, m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia i wyłudzenia poświadczenia nieprawdy, używania dokumentów poświadczających nieprawdę, które umożliwiły innym osobom nielegalne przekraczanie granicy.

Według ustaleń śledczych zorganizowana grupa działała w Łodzi, Bydgoszczy i innych miejscowościach kraju od stycznia 2017 do grudnia 2019 r. Opisując mechanizm działania grupy, prokuratura podała, że sprawcy zakładali w Polsce spółki, które w rzeczywistości nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej.

Następnie osoby zarządzające tymi firmami wystawiały cudzoziemcom wyszukiwanym przez pośredników na Ukrainie oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy oraz zezwolenia na pracę.

Jak wskazała prokuratura, cudzoziemcy dokonywali opłat za uzyskanie zezwoleń, które uwzględniały pokrycie kosztów urzędowych, zapłatę za przesłanie dokumentów do adresatów oraz wynagrodzenie dla osób zajmujących się ich przygotowaniem. Tak skompletowane dokumenty składane były w urzędach i służyły do uzyskania wiz, które umożliwiały cudzoziemcom przekroczenie granicy z Ukrainy do Polski.

„Za każdy wydany dokument na rzecz cudzoziemca pobierane były opłaty stanowiące korzyść majątkową członków opisywanej grupy przestępczej” – poinformowała prokuratura.

Śledczy ustalili, że po przedostaniu się do Polski osoby nie podejmowały pracy w firmach, które zostały wskazane w dokumentach. Śledztwo wykazało, że grupa uzyskała łącznie co najmniej 803 pozwolenia na pracę typu „A”, które posłużyły do pozyskania 641 wiz krajowych dla obywateli Ukrainy, Gruzji, Rosji, Armenii, Białorusi, Mołdawii i innych państw spoza Unii Europejskiej.

Prokuratura poinformowała, że czynności w śledztwie wykonywali funkcjonariusze placówek SG w Dołhobyczowie i Łodzi.

Za zarzucane czyny oskarżonym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl