fot. PAP/Tomasz Waszczuk

K. Jurgiel: Propozycje budżetu UE na rolnictwo będą negocjowane

Propozycja dotycząca unijnego budżetu na rolnictwo jest niekorzystna dla Polski, ale myślę że uda się wynegocjować lepsze warunkiocenił Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Komisja Europejska zaproponowała dziś nowy, zmniejszony budżet dla Wspólnej Polityki Rolnej.

W jego ramach Polska miałaby otrzymać około 1 proc. mniej na dopłaty bezpośrednie dla rolników i około 25 proc. mniej na fundusz rozwoju obszarów wiejskich. Ważną dla Polski zmianą jest też ograniczenie możliwości przesuwania pieniędzy pomiędzy funduszem rozwoju i funduszem dopłat bezpośrednich.

Dotychczas w ramach tego mechanizmu można było przesuwać do 25 proc. środków z funduszu rozwojowego. W przyszłym budżecie będzie to jedynie 15 proc. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wskazuje, że propozycje będą jeszcze negocjowane.

– Przed nami rok negocjacji. Jest to niekorzystne na tym etapie dla Polski, ale myślę, że w ciągu tego roku, po przedstawieniu argumentów, uda się wynegocjować lepsze warunki, takie, które będą do zaakceptowania. Tym celem są równe warunki konkurencji, a także poprawa spójności społecznej na obszarach wiejskich  – mówi szef resortu.

Propozycję Komisji Europejskiej będą musiały przyjąć państwa członkowskie. Nie jest do tego konieczna jednomyślność, lecz większość kwalifikowana. Jednak sam wieloletni budżet Unii Europejskiej musi być przyjęty jednogłośnie.

RIRM

drukuj