fot. tv trwam

XIII Ogólnopolski Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka w Ełku

1 czerwca swoje święto mają wszystkie dzieci. Moc atrakcji czekało na najmłodszych w Ełku. Wszystko w ramach XIII Ogólnopolskiego Festynu Rodzinnego. To największe tego typu wydarzenie w Polsce.

Rodzinnie, wesoło i bardzo energetycznie tak w Ełku dzieci obchodziły swoje święto. Na najmłodszych czekało moc atrakcji. Nie zabrakło także konkursów sportowych, nagród i koncertów.

– Jest prawie wszystko. Są trampoliny, można wchodzić do wody. Jest wata cukrowa, można pomalować twarz – powiedziała jedna z uczestniczek.

Ełcki festyn rodzinny jest największą imprezą plenerową z okazji Dnia Dziecka w Polsce. Od 13 lat organizowany jest przez Caritas.

– Festyn przede wszystkim wypracował hasło, ale też myślę, że ducha „Bądźmy razem”, czyli razem działamy, razem śpiewamy, razem bawimy się, razem pracujemy, razem żyjemy – powiedział organizator Ogólnopolskiego Festynu Rodzinnego, dyrektor Caritas diecezji ełckiej ks. Dariusz Kuczyński.

Tegoroczne hasło spotkania z dziećmi to słowa „Jesteśmy napełnieni Duchem świętym”

– Kiedy mamy większą świadomość, że jesteśmy napełnieni Duchem Świętym. to damy się prowadzić Duchowi Świętemu. a wtedy zniknie strach i lęk, co jest dzisiaj największym zagrożeniem dla dzieci i młodzieży – zaznaczył ordynariusz diecezji ełckiej ks. bp Jerzy Mazur.

W tym roku w festyn włączyły się siostry ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek, które świętuje 100-lecie swego istnienia.

– Nasze zgromadzenie zostało założone na dawnych Kresach w Białej Cerkwi koło Kijowa. Siostra Jadwiga Kulesza była benedyktynka klauzurowa, dostrzegła wielką potrzebę zajęcia się dziećmi opuszczonymi, które znalazły się opuszczone przez swoich rodziców na skutek rewolucji i I wojny światowej – wskazała przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek s. Marcelina Kuśmierz OSB.

Festyny rodzinne takie jak ten w Ełku są szczególną okazją do refleksji na temat roli i znaczenia rodziny w dzisiejszym świecie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj