Ełk: I Forum Przedsiębiorczości Polski Północno-Wschodniej

W piątek w Ełku odbyło się I Forum Przedsiębiorczości Polski Północno-Wschodniej. Jego celem było poszukiwanie kolejnych perspektyw dla rozwoju nowych przedsiębiorstw w tej części kraju. Wśród uczestników spotkania znaleźli się przedstawiciele rządu i spółek Skarbu Państwa, samorządowcy z Ełku i regionu oraz przedsiębiorcy.

I Forum Przedsiębiorczości Polski Północno-Wschodniej miało być okazją do zaprezentowania przez tę część kraju swojego potencjału, możliwości i pomysłów na rozwój różnego rodzaju nowych i istniejących przedsiębiorstw.

Sytuacja ekonomiczno-gospodarcza w regionie Mazur i Podlasia w przeciągu kilkunastu lat znacznie się poprawiła, co sprawia, że region ten jest coraz atrakcyjniejszym miejscem dla nowych przedsiębiorców – mówili uczestnicy forum.

– Cieszę się, że żyjemy w regionie, w którym przez ostatnie ponad 20 lat bezrobocie zmniejszyło się z 30 do 6 proc., że rozwijają się firmy w strefie ekonomicznej, w parku naukowo-technicznym, że przedsiębiorcy dają miejsce pracy wszystkim, którzy tego potrzebują – podkreślał Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele polskiego rządu. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński poruszył kwestię znaczenia bezpieczeństwa dla rozwoju wszelkiego rodzaju inwestycji. Jak zaznaczył, jednym z działań MSWiA w tym kierunku jest przywracanie posterunków policji, które zostały usunięte za rządów poprzedniej koalicji PO-PSL.

– To są ważne wartości, bo gdyby nie było bezpieczeństwa, to na pewno decyzja o inwestycji, o lokowaniu przedsiębiorstw, o ich rozwijaniu […] wyglądałaby inaczej. Chciałbym państwa uspokoić, przynajmniej pod tym względem, że mamy tutaj dobre otoczenie pod względem bezpieczeństwa – akcentował wiceszef MSWiA.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel mówił na temat przedsiębiorczości w odniesieniu do rozwoju wsi na terenie Polski północno-wschodniej. Jak zaznaczył, polscy rolnicy mają już dobrze opanowany segment produkcji. Teraz ministerstwo musi skupić się na kolejnym obszarze.

– Przed nami ten trzeci segment – przedsiębiorczość, a więc przetwórstwo na obszarach wiejskich, jeżeli mówimy o rolnictwie, a też dystrybucja i handel. To jest ten drugi krok, który musimy w najbliższych latach wykonać i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ma tutaj różnego rodzaju instrumenty – wskazywał szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi.

Obecność przedsiębiorców w Polsce północno-wschodniej jest istotna, gdyż to oni w znacznej mierze wpływają na rozwój tego regionu – zaznaczał Roman Kaleta, prezes zarządu firmy Malow Sp. z o. o.

– Produkujemy w tym miejscu i w nim płacimy podatki. W naszej firmie sporo udzielamy się do współpracy regionalnej. Sponsorujemy sport, działalność charytatywną, czy róże przedsięwzięcia kulturalne – podkreślał przedsiębiorca.

I Forum Przedsiębiorczości Polski Północno-Wschodniej składało się z trzech paneli w czasie, których poruszono m.in. kwestię wykluczenia infrastrukturalnego jako bariery rozwoju regionalnego czy rynku pracy a edukacji.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl