fot. PAP/Darek Delmanowicz

Zakończyło się Forum Miast i Regionów

Zakończyło się dwudniowe Forum Miast i Regionów w Jasionce koło Rzeszowa. Spotkanie odbywało się z udziałem ministrów i ekspertów z kilkunastu krajów, Komisji Europejskiej oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Forum Miast i Regionów miało związek z przejęciem przez Polskę przewodnictwa w tzw. Procesie Berlińskim, czyli w inicjatywie kilku unijnych krajów, które chcą zbliżać Unię Europejską z państwami leżącymi na Bałkanach – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

– Chcemy podzielić się doświadczeniami różnymi, ale przede wszystkim tymi związanymi z transformacją gospodarczą, z polityką regionalną, z wykorzystaniem funduszy europejskich, doświadczeniem w budowaniu potencjału innowacyjnego, również w projektach infrastrukturalnych – wskazał.

To nie jest jeszcze czas, kiedy faktycznie mamy potężne inwestycje z naszego kraju w krajach partnerskich Bałkanów Zachodnich. Ale takie forum jak to w Jasionce jest miejscem rozmów, by zmienić tę sytuację – podkreślił minister. 

– To, o co my apelujemy, nie tylko poprzez inwestycje firm, ale również poprzez działania na przykład mające na celu połączenie naszych regionów, mam tu na myśli Via Carpatię, to po to, żeby gospodarczo łączyć nasze regiony – stwierdził Jerzy Kwieciński.

Inwestycje realizowane na Bałkanach Zachodnich nie będą realizowane przez państwo, ale przez firmy prywatne. Tu minister wskazał kilka funkcjonujących już firm.

– Mam tu na myśli Asseco, która ma siedzibę w Rzeszowie czy firmę Maspex, więc mamy takie dobre przykłady – powiedział.

Przez 15 lat obecności Polski w UE zostało podjętych w naszym państwie sporo inwestycji z unijnych funduszy, także w województwie podkarpackim – podkreślał marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Znajdujemy się w miejscu, które tymi środkami europejskimi było w znaczący sposób wsparte. Mam tu na myśli lotnisko, sąsiedztwa autostrady, części drogi ekspresowej S19 – zaznaczył Władysław Ortyl.

Maciej Popowski z KE wskazał, że jest potencjał dla większych inwestycji europejskich, w tym polskich, na Bałkanach.

– My mamy instrumenty, żeby to promować. Stworzyliśmy tzw. ramy inwestycyjne dla Bałkanów Zachodnich, gdzie wyłożyliśmy na przykład 180 mln euro na wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw, co pozwoliło na zmobilizowanie 800 milionów, między innymi pożyczek, kredytów dla tych firm – powiedział Maciej Popowski.

Spotkanie w Jasionce było przygotowaniem do Szczytu Bałkanów Zachodnich, który odbędzie się w Poznaniu 4 i 5 lipca. Będzie to kulminacja polskiej prezydencji w ramach procesu berlińskiego.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj