fot. PAP/Darek Delmanowicz

Jasionka k. Rzeszowa: Dziś rozpoczyna się Kongres 60 Milionów – Globalny Zjazd Polonii

W Jasionce koło Rzeszowa ruszy dzisiaj Kongres 60 Milionów – Globalny Zjazd Polonii. Wezmą w nim udział między innymi eksperci, przedstawicie biznesu, samorządowcy i stowarzyszenia polonijne. Organizatorzy spodziewają się około 500 osób.

Uczestnicy wydarzenia omówią działania na rzecz promowania potencjału Polski za granicą. W kongres wpisują się panele tematyczne. Gospodarczy potencjał Polski, turystyka medyczna i przedsiębiorcy polonijni – to niektóre z nich.

Panelom dyskusyjnym towarzyszyć będą liczne atrakcje, między innymi regaty na Jeziorze Solińskim, w których rywalizować będą ekipy z Polski, Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii i z Francji. Znaczenie kongresu przybliża minister Anna Schmidt-Rodziewicz, pełnomocnik premiera RP ds. dialogu międzynarodowego.

– Ważne jest to, aby integrować Polaków poza granicami kraju. Są oni ambasadorami polskości, naszej tradycji, kultury, języka, ale też sfery ekonomicznej i biznesowej. Wielu Polaków prowadzi biznesy w kraju, w którym przebywają, tworząc pomost między tym krajem a Polską. To świetna promocja naszego kraju. Szalenie ważne jest, aby te środowiska były wspierane – podkreśla Anna Schmidt-Rodziewicz.

Kongres 60 Milionów – Globalny Zjazd Polonii potrwa do piątku. Jest to już piąta edycja wydarzenia. Wcześniej tego typu spotkania odbyły się w Miami, Londynie, Berlinie i w Buffalo. Nazwa kongresu nawiązuje do ogólnej liczby Polaków żyjących na świecie.

RIRM

drukuj