fot. twitter.com/PolskiSenat

Rzym: Obchody Dnia Polonii i Polaków za granicą

W Rzymie odbyły się obchody Dnia Polonii i Polaków za granicą. Uczestniczył w nich marszałek Senatu Stanisław Karczewski, któremu towarzyszyli parlamentarzyści oraz przedstawiciele prezydenta i premiera.

Tradycyjnie już z okazji Dnia Polonii marszałek Senatu Stanisław Karczewski odwiedza Polaków mieszkających poza granicami ojczyzny. Wizytę w Rzymie rozpoczęła Msza św. w bazylice św. Piotra przy grobie św. Jana Pawła II. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. abp Edward Nowak.

– Niech każdy z nas zakorzeniony w świadectwie św. Piotra, umocniony świadectwem Jana Pawła II niech idzie śmiało z pomocą Bożą w dalszą pielgrzymkę życiową, która ma doprowadzić kiedyś do Domu Ojca – mówił ks. abp Edward Nowak.

Po Mszy św. delegacja złożyła kwiaty oraz modliła się przed grobem Papieża Polaka.

Kościół nieustanie towarzyszy Polakom na całym świecie – wskazuje o. Piotr Andrukiewicz CSsR, który posługuje w Rzymie.

– Wiemy o tym, że 21 milionów Polaków mieszka za granicą i dzisiaj rzeczywiście Kościół jest wszędzie tam, gdzie są nasi rodacy – powiedział o. Piotr Andrukiewicz, opiekun Duszpasterstwa Polonii w kościele św. Alfonsa Liguori w Rzymie.

Za tę posługę sióstr zakonnych i duchownych dziękował marszałek Senatu. Stanisław Karczewski podkreślił, że pootrzymywanie polskości to również podtrzymywanie naszej wiary.

– Jeśli ktokolwiek, gdziekolwiek występuje przeciwko Kościołowi, przeciwko Kościołowi polskiemu, przeciwko księżą, to tak jak powiedział jeden z polityków – to występuje tak naprawdę przeciwko Polsce – zaznaczył Stanisław Karczewski.

Włochy zajmują wyjątkowe miejsce w pamięci Polaków – zwróciła uwagę senator Anna Maria Anders, pełnomocnik premiera do spraw dialogu międzynarodowego.

– Tutaj we Włoszech jest wyjątkowo. Historycznie ma takie znaczenie to, że była tu Armia Andersa. Jest tyle pamiątek rozsianych po całych Włoszech powiedziała Anna Maria Anders.  

Spotkania z Polonią są bardzo ważne – zaznaczył prezydencki minister Adam Kwiatkowski.

– Budują poczucie wspólnoty, budują przekonanie, że jesteśmy razem, że możemy na siebie nawzajem liczyć. Że wspieramy się i że te nasze działania przynoszą wiele pozytywnych efektów – powiedział prezydencki minister.

Adam Kwiatkowski w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczył współzałożycielkę wyjątkowej polskiej szkoły we Włoszech – Annę Tarczewską–Radici. Chcemy przekazywać dzieciom to, co najważniejsze – podkreśliła odznaczona.

– Reguły, zasady, tradycja, kultura, to co nas przy tym stole wigilijnym gromadzi – to chcieliśmy osiągnąć i się udało. Z roku na rok przybywa dzieci, uczniów, rodzin. Jesteśmy dumni – mówiła Anna Tarczewska–Radici.

Przedstawiciele polskich szkół we Włoszech otrzymali od marszałka Senatu biało-czerwone flagi. Stanisław Karczewski zapewnił, że polskim władzom zależy na rozwoju polskiej edukacji za granicą.

– Rozmawiamy, prowadzimy dialog i wsłuchujemy się przede wszystkim w oczekiwania Polonii. To, czego najbardziej oczekują, to, na co najbardziej liczą i jakie mają problemy – zwrócił uwagę Stanisław Karczewski.

W ramach obchodów Dnia Polonii w Rzymie odbył się koncert muzyki poważnej z recytacją poezji św. Jana Pawła II. Po południu natomiast Polonia spotkała się na rodzinnym pikniku.

Poza granicami Polski żyje około 21 milionów Polaków. Większość z dumą przyznaje się do polskiego pochodzenia i chce mieć realny wpływ na to, co się dzieje w Ojczyźnie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl